“Valkýra” z Høje Hyld

10628530_749108358496308_6328389774730061075_n

“Valkýra” z Høje Hyld. Obrázek převzat ze stránek Vikinského muzea v Ladby.

S radostí mohu čtenářům oznámit, že při detektorovém průzkumu v dánském Høje Hyld byla nalezena další figurka “valkýry”. O závěsném šperku ženské postavy informovalo 1. prosince 2014 Vikinské muzeum v Ladby (Vikingemuseet Ladby) skrze svou facebookovou stránku.

Šperk je vyroben z pozlacené slitiny mědi (bronzu) a je vysoký 3,5 cm. Stejně jako u postavy z Revninge, která byla nalezena dříve tohoto roku, lze předpokládat, že původně patřila ženě a že byla zavěšena na broži v oblasti hrudi. Na obdobných špercích jsou “valkýry” obvykle znázorňovány s picími rohy (samostatně či spolu s jezdci na koních), ačkoli známe i několik velice podobných šperků, na kterých jsou “valkýry” vyobrazeny se štítem, mečem nebo kopím. Jedná se zejména o “valkýru” z Vrejlevu, “valkýru” z Hårby“valkýru” z Gammel Hviding “valkýru” z Extonu či “valkýru” z Cawthorpu. Naprosto totožná je pak stříbrná “valkýra” z anglického Wickham Market, která je vysoká 4 cm a která mohla být vytvořena někdy v letech 850–900.

Mimo rozdílů v rozměrech a použitém materiálu ukazují oba šperky téže detaily: postava je oděna v dlouhých ženských (plisovaných?) šatech, přilbě s hřebenem, v pravici třímá meč a v levé ruce štít. Držení štítu v otočené poloze (madlem od těla) je přitom charakteristické pouze pro tyto dvě “valkýry”. Podobnost obou šperků jistě povede k debatám o stejném místě vzniku a bude potvrzen a dále rozvíjen předpoklad, že “valkýra” z Wickham Market souvisí s dánskou aktivitou v Anglii kolem roku 880. Stejně jako u jiných typů předmětů, tak i každý amulet “valkýry” rozšiřuje omezený soubor nálezů, ze kterého jsme následně schopni vyvozovat určité závěry, a to jak o funkci těchto předmětů, tak třeba o vyobrazeném oblečení či válečném vybavení.

Třebaže “valkýra” z Høje Hyld není ojedinělým nálezem, jedná se o cenný šperk, který v budoucnosti může pomoci při bádání na poli staroseverských amuletů. Zároveň je dalším důkazem o koexistenci dánských archeologů a detektorářů, kteří ruku v ruce spolupracují na zachování dánského kulturního dědictví.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *