Raně středověké břitvy

Tímto příspěvkem bych chtěl čtenáři prezentovat čtyři články o břitvách a zavíracích nožích z Birky, Haithabu, Dorestadu a staré Rusi. Obecně se jedná o poměrně ojedinělé předměty.

Prudentiova Psychomachie, BnF Ms. Latin 8085, 55v. 870-899.Prudentiova Psychomachie, BnF Ms. Latin 8085, 55v. 870–899.

 

Břitvy z Birky

Greta Arwidsson, autorka článku nožích z Birky, rozlišuje dva typy zavíracích břitev, z nichž první má dvě čepele (typ 1), zatímco druhý má jednu čepel (typ 2). Téměř výlučně, až na jediný případ, se nacházejí v mužských hrobech. Autorka píše, že tyto nože musely být speciálním nástrojem, jehož funkci neznáme.


Břitvy z Haithabu

Autorka článku o nožích z Haithabu Petra Westphalen popisuje deset fragmentů zavíracích nožů, které s jednou čepelí přináleží k druhému typu z Birky. Velmi detailně se zabývá popisem jednotlivých nálezů, způsobem použití, funkcí a především komparativním materiálem.


Břitva z Dorestadu

V nizozemském Dorestadu byla nalezena jedna břitva s čepelkou v plechové schránce.


Staroruské břitvy

Do článku o staroruských břitvách byly vybrány nože s jednou čepelkou uschovanou do schránky. Z období 9. – 13. století je známo zhruba 15 břitev, které rozdělujeme do dvou typů podle šíře čepele, materiálu schránky a datování.


Pevně věřím, že jste si čtení tohoto článku užili. Pokud máte poznámku nebo dotaz, neváhejte mi napsat nebo se ozvat níže v komentářích. Pokud se Vám líbí obsah těchto stránek a chtěli byste podpořit jejich další fungování, podpořte, prosím, náš projekt na Patreonu nebo Paypalu.

1 Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *