Amulet kladiva z Købelevu

Po nedávném nálezu „ženy z Revninge“ vás informuji o dalším zajímavém dánském nálezu. Detektorář Torben Christjansen v Købelevu na ostrově Lolland nalezl amulet Þórova kladiva s vyrytým runovým nápisem.

Avers nálezu

Kladivo je odlité z bronzu a nese stopy postříbření/cínování a pozlacení. Odhaduje se, že bylo vyrobeno v 10. století. Je vysoké zhruba 2.5 cm. Na aversu kladiva se nachází proplétaný motiv, zatímco na reversu jsou do kovové fólie vyryté runy, jejichž velikost se pohybuje mezi 3 a 7 mm.

Revers kladiva

Jde o první amulet ze zhruba tisíce nalezených kladiv, který na sobě má runový nápis. Vlastník cítil potřebu do kladiva vyrýt:

HMAR × IS

což by se dalo přeložit jako „Kladivo je“, jinak řečeno „Toto je kladivo“. Slova jsou od sebe oddělena křížkem a runa S je stranově obrácená. Někteří vědci měli dříve pochybnosti, zda tyto amulety opravdu reprezentují kladiva, a nápis na tomto konkrétním nálezu potvrzuje, že ano.

kladivo
Detail runového nápisu
Další obrázek kladiva.
Další obrázek kladiva.

Stránky informující o nálezu:

https://www.facebook.com/nationalmuseet?fref=ts

http://runer-moenter.natmus.dk/en-torshammer-med-runer-fra-koebelev-paa-lolland

http://www.tv2east.dk/artikler/ingen-tvivl-thors-hammer-er-en-hammer (dole ve článku naleznete další video a rozhovor s nálezcem)

http://www.mynewsdesk.com/dk/nationalmuseet/pressreleases/runer-bekraefter-thors-hammer-er-en-hammer-1006389

http://newsbreak.dk/web-tv-thors-hammer-er-en-hammer/

http://www.dr.dk/Nyheder/Indland/2014/06/12/165503.htm

13. června 2014

Jeden komentář: “Amulet kladiva z Købelevu”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

patreon - sponzoring

Rozvoj tohoto webu je mou prací na plný úvazek. Pokud se Vám tento projekt líbí a chtěli byste mne v jeho tvorbě podpořit, můžete se stát mým sponzorem prostřednictvím Patreonu.

The development of this site is my full-time job. If you like this project and would like to support me in its creation, you can become my Patreon sponsor.

KONTAKTUJTE MĚ! - CONTACT ME!

Máte-li jakýkoli dotaz, nabídku či připomínku, můžete mne jednoduše zkontaktovat skrze kontaktní formulář. Těším se na Vaše zprávy!

If you have any questions, offers or comments, you can simply contact me via the contact form. I look forward to your messages!