Báseň „Dnes v noci je ostrý vítr“

Jakmile člověk začne bádat v pramenech, které nějak vypovídají o době vikinské, narazí dřív nebo později na texty anglosaské, irské, říšské, franské, arabské, byzantské, staroruské či perské provenience. Osobně jsem se v poslední době zaměřil na staroirské texty, které podle mého názoru stojí poněkud stranou.

Jeden z nejstarších staroirských textu tvoří anonymní báseň, která nese název „Dnes v noci je ostrý vítr“ (Is acher in gaíth in-nocht) a která se dochovala jako přípisek v jednom švýcarském rukopisu. Jedná se o radostné svědectví z dob raných severských nájezdů (viz článek o severských nájezdech na Irsko): bouře, která je předmětem básně, zabraňuje Seveřanům plavbu a ponechává irské pobřeží bezpečné.

Báseň si můžete prohlédnout či stáhnout prostřednictvím tohoto odkazu:

Namluvený originál si můžete poslechnout zde.

dnes večer je ostrý vítr
Glosa v rukopisu MS 904.
28. ledna 2015

Jeden komentář: “Báseň „Dnes v noci je ostrý vítr“”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

patreon - sponzoring

Rozvoj tohoto webu je mou prací na plný úvazek. Pokud se Vám tento projekt líbí a chtěli byste mne v jeho tvorbě podpořit, můžete se stát mým sponzorem prostřednictvím Patreonu.

The development of this site is my full-time job. If you like this project and would like to support me in its creation, you can become my Patreon sponsor.

KONTAKTUJTE MĚ! - CONTACT ME!

Máte-li jakýkoli dotaz, nabídku či připomínku, můžete mne jednoduše zkontaktovat skrze kontaktní formulář. Těším se na Vaše zprávy!

If you have any questions, offers or comments, you can simply contact me via the contact form. I look forward to your messages!