Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Inspiromat #10, varjag

PDF

Jakožto velitel vojska nájezdníků na festivalu Wolin je jednou z nejdůležitějších postav evropské raně středověké bojové rekonstrukce. Těm, kteří měli možnost jej potkat, utkví v paměti nekompromisní pohled, náušnice, potetované tělo a svérázné vystupování. Na letošním ročníku „Wolinu“ jsem měl možnost vidět jeho odhodlání, kdy pobíhal za řadou a neustále pobízel a hnal nerozhodné bojovníky vpřed, až dosáhli vítězství, vyzvedli svého velitele na štít a provolali mu slávu. Nepopsatelná atmosféra. „S tím musím udělat inspiromat,“ pomyslel jsem si. V tomto jubilejním dílu inspiromatu se podíváme na živoucí legendu Maxima Makarova, takzvaného Maxe či Ragnara, zakladatele a velitele moskevské skupiny Stříbrný vlk (Серебряный волк, Silver Wolf).

Maxim představuje Švéda na dvoře ruského knížete a svůj kostým koncipuje do konce 10. a začátku 11. století. Se svou skupinou Stříbrný vlk se zaměřují zejména na období vlády Jaroslava Moudrého (1016–1054).

Jelikož Maxim neměl mnoho času, nejsem obeznámen se všemi detaily jeho kostýmu. Kostým vždy tvoří barvená košile a barvené kalhoty, podkolenky stažené podvazkem, nízká kožená obuv, kápě nebo honosný plášť. Jediné, co mi Maxim ke svému textilu sdělil, je to, že používá vlnu, vlnu a hedvábí, a že kombinuje švédské a ruské tradice. Výšivky na oděvech jsou provedené vlněnými a zlatými nitěmi. Košile je přepásána unikátní rekonstrukcí stříbrem zdobeného opasku nalezeného v ukrajinské Poltavě, na němž je zavěšen měšec, nůž a brašna typu tarsoly. Šperky (plášťové spony, náhrdelník, náramek) se podle Maxima zakládají na nálezech z Gotlandu.

Do bitev chodí s replikou přilby z Nemie, poměrně úzkou koženou prošívanicí nebo jenom koženou tunikou, kroužkovou zbrojí a kabátcem bez rukávů zapínaným na bronzové knoflíky. Podle fotek bojuje kopím a kombinací štítmeč (typu S?) a sekera.

Maxim se svým Stříbrným vlkem navštěvuje všechny ruské i mnohé „evropské“ historické festivaly. Kromě toho se věnuje dalším aktivitám, například pluje na replikách středověkých a novověkých lodí a věnuje se rekonstrukci napoleonských válek. Maxim je zkrátka ostřílený veterán s tak mohutnou aurou, že dokáže motivovat lidi k neuvěřitelným výkonům a získávat jejich respekt. Dokonale tak ztvárňuje to, co si představím, když se řekne varjag. Je jedním z nejlepších vůdců, jaké jsem měl tu čest potkat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *