Inspiromat #12, chazarský bojovník

Ve dvanáctém dílu inspiromatu zabrouzdáme do poněkud exotičtějších končin, a sice Chazarské říše. Podíváme se přitom na kostým ruského reenactora Alexandra Panaskina, který představuje chazarského bojovníka. 

Alexandr pochází z ruského města Brjansk, je vůdcem skupiny Kvetun a historické rekonstrukci se věnuje od roku 2007. Živí se výrobou historických přileb, které můžete nalézt v níže přiložené galerii. Alexandr reprezentuje chazarského bojovníka z 9. století.

Chazarský chanát byl velký mocenský útvar tvořený turkickými kmeny, který aktivně existoval od 7. do 10. století, kdy byl zničen knížetem Svjatoslavem. Mimo jiného byl zajímavý svou pokročilostí a přijetím judaismu vládnoucími elitami. Jedná se o kulturu, která byla výrazně spojena s koňmi. Chazarský textil a oděv je velmi dobře zachovalý a čítá čínské a byzantské hedvábí se zachovalými barvami, motivy lovu a simurghy. Lněné textilie nejsou bělené,“ vysvětluje Alexandr. Dodává, že dochovaným textilem, který je z větší části vystaven v Ermitáži, se zabývá literatura O. Orfinské a A. A. Jeruzalemské. Zároveň říká, že rekonstrukce Chazarů není v Rusku příliš populární.

Alexandrův kostým tvoří až na luk samé repliky. Hlavu pokrývá kónická čepice potažená vzorovaným hedvábím, zatímco na těle najdeme hedvábný kaftan podle nálezu z Podorvannaji Balky a na nohou boty podle nálezy z Hasautu. Všechen textil je ručně tkaný a přírodně barvený.

Bojový kostým čítá navíc repliku přilby ze Stolbiše. Další součástí výzbroje je kroužková košile – na otázku, jaké zbroje Chazaři používali, Alexandr dodává, že se používaly kroužkové i lamelové zbroje, přičemž kompletní kroužková zbroj se dochovala například v Kazazovu. Alexandr říká, že má celkem čtyři šavle, z nichž tři jsou bojové (tupé) varianty a jedna je ostrá, damašková. Bojovou výbavu doplňují dva luky – tréninkový luk vyrobený na základě korejského luku a umělohmotný luk od maďarského mistra Grozera, který je dělaný podle originálů z rohoviny. Alexandr prozradil, že v současné době začíná s jezdectvím, že do budoucna plánuje jezdit pravidelně a že jeho velkým snem je jezdecká lukostřelba.

Alexandr dále popisuje své vlastní i skupinové aktivity. Jeho skupina Kvetun, která je pojmenována podle důležitého sídliště z 9. století, čítá 8–10 členů, z toho 4 bojovníky a 2 řemeslníky. Snaží se o vysokou kostýmovou a řemeslnou úroveň. Ve svých řadách mají kováře, výrobce lampiček, sedláře, brníře a Alexander vyrábí přilby. V Rusku probíhá několik velkých festivalů, například Rusborg, Goroděckij Gulbiše, Ladoga, Časy a epochy (Времена и Эпохи) a Krymský festival. Alexandr s Kvetunem ročně navštěvuje 5–6 festivalů a pořádá vlastní minifestival „Starodávný Brjansk“ (Брянск Стародавний). Říká, že na Uralu a na Sibiři se pořádá řada zajímavých akcí, kterých se ještě kvůli vzdálenosti nezúčastnil. Dodává, že na Ukrajině probíhá jeden velký festival, „Byliny starodávného Kyjeva v 9.–11. století“, který se pořádá v Parku Kyjevské Rusi v Kyjevě, a ještě několik menších, ale kvůli politické krizi se poslední dva roky nemůže zúčastňovat ukrajinských festivalů. Alexandr se také dvakrát zúčastnil Wolinu.

Za poskytnutí fotek a za detailní popis svého kostýmu děkuji Alexandru Panaskinovi.

I would like to thank Alexandr Panaskin for granting me permission to use his photographs and for detailed description of his costume.

13. září 2015

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

patreon - sponzoring

Rozvoj tohoto webu je mou prací na plný úvazek. Pokud se Vám tento projekt líbí a chtěli byste mne v jeho tvorbě podpořit, můžete se stát mým sponzorem prostřednictvím Patreonu.

The development of this site is my full-time job. If you like this project and would like to support me in its creation, you can become my Patreon sponsor.

KONTAKTUJTE MĚ! - CONTACT ME!

Máte-li jakýkoli dotaz, nabídku či připomínku, můžete mne jednoduše zkontaktovat skrze kontaktní formulář. Těším se na Vaše zprávy!

If you have any questions, offers or comments, you can simply contact me via the contact form. I look forward to your messages!