„(…) ale hospodyně si hleděla rukou,
hladila lněný šat, řasila rukávy.
Zdvihal se čepec, na prsou byla spona,
spadal přehoz, modře barvená košile;
obočí jasnější, hruď světlejší,
krk bělejší, než čerstvý sníh.“
Píseň o Rígovi (Rígsþula), 28–29; 10. století.
V osmnáctém inspiromatu si představíme mou kamarádku, slovenskou reenactorku Natálii Barboriakovou, která po mém dlouhodobém nátlaku svolila s tvorbou inspiromatu, nafotila svůj zajímavý kostým a poskytla k němu komentář.
Natália se několikátým rokem věnuje tkaní na karetkách, ale historických festivalů se pravidelně zúčastňuje od roku 2015. Je spoluzakladatelkou internetového obchůdku Nornir – early medieval crafts, pro který šije oděvy a vyrábí karetkované stuhy. Také se věnuje přírodnímu barvení a obecně jakémukoli zpracování textilu.
Její aktuální kostým, který byla shromáždit za jedinou sezónu, představuje bohatou ženu z Birky v 2. polovině 10. století. Základem kostýmu jsou spodní lněné šaty T-čkového střihu (serkr). Natália momentálně disponuje dvěma kusy, bílými a v přírodní barvě. Bílé šaty jsou sepnuty bronzovou replikou penízkové brože z hrobu Bj 967, která náleží k typu II (Borre-style disc brooch Type II).
Přes spodní šaty je nošena vlněná zástěra (smokkr). Natália nosí dvě různé zástěry. První, světlá, je z vlněné rybí kosti a jsou zdobené hedvábnou karetkou protkávanou hedvábným útkem do vzoru B6 (dle Agnes Geijerové) podle nálezu z hrobu Bj 965. Druhá, tkaná v oranžovo černé vlněné rybí kosti, je zdobená páskem červené hedvábné látky. Zástěry jsou sepnuté bronzovými replikami oválných broží typu P 51, které byly nalezeny v několika hrobech z Birky (konkrétně podtypem P 51 C3, který byl nalezen v hrobu Bj 961). Natália podotýká, že všechny fragmenty dochovaných zástěr mají pevná poutka (viz tento dokument).
Přes spodní šaty jsou dále nošeny světlohnědé svrchní šaty ušité z vlněné rybí kosti, které jsou zdobené replikou oseberského brokátu. Přes svrchní šaty Natália nosí červený vlněný kaftan, který je spínán bronzovou replikou trojlístkové spony (dle Birgit Maixnerové tvaru Z 2.1, typu K 6a) z hrobu Bj 480. Natália dodává, že originální kaftany byly vyrobené z látek diamantové vazby, což hodlá napravit.
Ke kostýmu patří kožená obuv podle nálezu z Haithabu, jelikož v Birce nebyly boty nalezeny, lnem podšitá kapuce z červenohnědé vlny, žebradlo, které bude nahrazeno kabelkou s držadly podle nálezů z Birky, přehoz (slæðr) vyrobený podle vyobrazení (viz tento dokument) a hedvábné čepce (faldr) hned ve třech barevných provedeních (červený, béžový, modrý), které jsou zakončené všitými hedvábnými šňůrkami utkanými na karetkách. Natália také experimentuje s dobovými účesy a nosí uzle, které jsou vyobrazené na kamenech a kovových soškách.
Mezi další šperky patří náhrdelník, který se skládá ze stříbrných přívěsků podle nálezů z Birky (Bj 1062), Dánska a Gnězdova a skleněných korálků z Birky a jiných oblastí. Korálky je možné vidět také mezi oválnými brožemi v kombinaci se stříbrnými a bronzovými korálky. Dalšími šperky jsou náušnice vyrobené podle nálezů z Novgorodu.
Látky nejsou ručně tkané ani přírodně barvené, což chce Natália v budoucnu změnit. Natálii znám velmi dobře a vím, že k rekonstrukci přistupuje velmi zodpovědně, natolik zodpovědně, že chodí s archeologickými materiály po nákupech a porovnává originály s nabízenými kusy. Je nesmírně skromná a je vždy ochotná poradit i podřídit se pramenům. Svůj kostým neustále upravuje a do příštího roku plánuje nový kostým, tentokrát novgorodský.
Následuje galerie kostýmu, autory fotek jsou Veronika Tabáková (1.–9. fotka), Andrej Slávik (10.–11. fotka), Tomáš Vlasatý (12. fotka), Peter Janičina (13. fotka), Jan Fibiger (14. fotka) a Natália Barboriaková (15.–18. fotka):
Děkuji Natálii Barboriakové za její čas a za odpovědi na mé všetečné otázky. Projekt Forlǫg přeje Natálii mnoho zdaru a zajímavých momentů v její budoucí reenactorské kariéře. Pevně věřím, že jste si čtení tohoto článku užili. Pokud máte poznámku nebo dotaz, neváhejte mi napsat nebo se ozvat níže v komentářích. Pokud se Vám líbí obsah těchto stránek a chtěli byste podpořit jejich další fungování, podpořte, prosím, náš projekt na Patreonu nebo Paypalu.