Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Inspiromat #7, žena z Novgorodu

PDF

Po krátké odmlce pokračujeme s inspiromatem. Tentokrát se podíváme na mladou ruskou reenactorku Jevgenii Andrejevnu ze skupiny Bílý Rys (Белая Рысь).

Jevgenija se snaží reprezentovat slovanskou ženu z Novgorodu v období od poloviny 10. po začátek 11. století. Vzhledem k absenci textilu jde o složitou rekonstrukci, která se z větší míry zakládá na nalezených špercích. Reenactorka dodává, že má dva kostýmy – jednodušší (na práci) a honosnější. Jednoduché šaty na práci a spodní šaty jsou vyrobeny ze lnu a jsou přepásané vlněným opaskem s křížovým motivem. Na opasku je zavěšený nůž a další nástroje. Nohy jsou chráněny nízkými vyšívanými botami podle nálezu z Novgorodu (viz Изюмова С.А. К истории кожевенного и сапожного ремесел Новгорода Великого // Материалы и исследования по археологии СССР, Вып. 65. Труды Новгородской археологической экспедиции, т.II, М., 1959).

Honosnější kostým obsahuje navíc vlněný kabát s hedvábným lemováním, (vypůjčený) plášť s potiskem, který byl již zmíněn v Inspiromatu 4, nebo plášť lemovaný kožešinou a modré hedvábné šaty s potiskem. Důležitou složkou kostýmu jsou pokrývky hlavy – hedvábné červené či růžové šátky fixované čelenkou z kůže a hedvábí, na níž jsou připevněné sladkovodní perly. Na čelence jsou připevněné repliky charakteristických mosazných kroužků a závěsků (Jevgenija dodává, že se chystá kupovat stříbrné varianty, které jsou vhodnější). Ty se spolu s náhrdelníky (korálky s lunetou) a ostatními šperky zakládají na nálezech z Novgorodu (viz Седова М.В. Ювелирные изделия древнего Новгорода X-XV вв., М., 1981).

Za poskytnutí fotek a za detailní popis svého kostýmu děkuji Jevgenii Andrejevně.


I would like to thank Evgenia Andreevna for granting me permission to use her photographs and for detailed description of her costume. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *