Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Katalog evropských přileb 9.-12. století

PDF

S dotazem, kdy sepíšu svou první knihu, se pravidelně setkávám již drahnou řádku let, avšak myšlenka tento plán uskutečnit začala zrát až v posledních třech letech. Když jsem na počátku roku 2020 ukončil dosavadní pracovní poměr a díky pomoci sponzorů se osamostatnil, ukázalo se, že není dalších překážek a lepší čas pro vznik knihy se jen těžko naskytne.

Proto jsem v září roku 2020 započal práci, která bude mít, jak věřím, jistý ohlas na akademickém i reenactorském poli – katalog evropských přileb 9.-12. století. Důvody pro výběr této otázky jsou dva; zaprvé, těžko by se našlo téma, které je současně natolik populární a špatně probádané, a zadruhé jde o moji dlouhodobou zálibu, o čemž svědčí také to, že na těchto stránkách jsem přilbám tohoto období věnoval již přes deset článků.

Úkol, který jsem vložil na svá bedra, není z nejmenších – cílem je revizní soupis přileb datovatelných do tohoto období, historie těchto předmětů, aktuální umístění, soupis literatury včetně datování a samozřejmě popis a schématický nákres vytvořený grafikem Michalem Havelkou. Nákres bude sestávat ze dvou pohledů – čelního a bočního. Každé heslo bude opatřeno QR kódem, který bude odkazovat na aktuální přilbu a doplňkový materiál. Počet hesel odhaduji zhruba na 150, přičemž polovina textové části katalogu již existuje.

Kniha by měla být publikována tiskem, nejprve v češtině a následně v angličtině. Plánovanou součástí bude také vyhodnocení včetně mapové, typologické a chronologické kapitoly. Zakončení prací na samotném katalogu bez dalších kapitol očekávám v druhé čtvrtině roku 2021.

Pokud byste měli o knihu zájem, můžete mi předběžně napsat poptávku na email ceskyreenactment@gmail.com. Současně můžete podpořit její vznik tím, že rozšíříte slovo anebo se stanete mým sponzorem. Samozřejmě mne můžete kontaktovat i v případě zájmu o kteroukoli přilbu – rád s Vámi budu sdílet informace, které mám k dispozici.

Děkuji za Vaši podporu a zájem. Stejnou měrou děkuji za pochopení, že tento projekt pro mne má v současnosti prioritu před tvorbou blogových příspěvků.

Tomáš Vlasatý

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *