Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Kostýmové pasy

PDF

Drazí reenactoři, organizátoři, přátelé,

dovolte nám prezentovat výsledek dlouhodobého mezinárodní projektu, který byl připravován v letech 2021-2022 a vyžádal si nemalé časové i finanční investice. Cílem projektu je nabídnout mezinárodní komunitě reenactorů tzv. generátor kostýmových pasů, tedy dokument, který výrazně usnadňuje tvorbu kostýmových pasů.

Idea kostýmových pasů spočívá ve vytvoření krátkého souboru, který je digitální dokumentací Vašeho kostýmu a který se bude měnit společně s Vaším šatníkem. Takový dokument je všeobecně užitečný a pomáhá hned na třech hlavních úrovních:

  • Reenactorovi pomáhá sjednotit jeho kostým, uvědomit si nedostatky a v případě potřeby okamžitě prezentovat vybavení ostatním.
  • Organizátorům pomáhá držet si dobrou evidenci vybavení ještě před začátkem akce, což vede ke zvyšování vizuální kvality akce a předcházení problémům během konání akce.
  • Kostýmový pas inspiruje nováčky, ostatní reenactory i zájemce o minulost i fantasy.

Generátor kostýmových pasů je bez nadsázky revolucí v přístupu k prezentaci kostýmů a představuje významné zjednodušení pro budoucí generaci technicky schopných reenactorů. Pro co možná největší úspěch myšlenky generátor předkládáme v devíti různých jazykových mutacích (češtině, slovenštině, angličtině, němčině, polštině, maďarštině, španělštině, francouzštině a rumunštině). Vyzýváme reenactory, skupiny i organizátory akcí, aby neváhali a dle libosti stáhnuté soubory šířili a umístili je na své webové stránky.


Soubory ke stažení

JazykMužský pasŽenský pas
Ke stažení zde.Ke stažení zde.
Ke stažení zde.Ke stažení zde.
Ke stažení zde.Ke stažení zde.
Ke stažení zde.Ke stažení zde.
Ke stažení zde.Ke stažení zde.
Ke stažení zde.Ke stažení zde.
Ke stažení zde.Ke stažení zde.
Ke stažení zde.Ke stažení zde.
Ke stažení zde.Ke stažení zde.

Technická stránka věci

Soubor, který si výše můžete stáhnout, má příponu .pdf, a k jeho spustění je vyžadován některý z produktů Adobe. To v praxi znamená, že Vaše zařízení musí být vybaveno operačním systémem, který tento program dokáže spustit (např. Windows). Soubor můžete editovat až po stáhnutí a otevření ve zmíněném programu, nelze jej editovat v náhledu například v prohlížeči.

Pak již stačí jednotlivé kolonky vyplňovat. Kliknutím na pole obrázku se otevře adresář a můžete nahrát svou fotografii. Pole nemá rozměrový limit, a tak můžete nahrávat obrázky i s velikostmi několika tisíc pixelů. Některá rozlišení (např. 9:16) nemusí být podporována, a proto doporučujeme používat formát 3:4, 1:1 a 4:3. Doporučujeme nahrávat koláže, které můžete vytvořit například na stránce www.fotojet.com. Obrázky lze při prohlížení velice dobře přiblížit. Pole pro text rovněž nejsou omezena – v případě, že přesáhnete velikost rámce, objeví se na boku posuvník.

Výsledný soubor následně jednoduše uložte. Velikost souboru odpovídá součtu velikostí nahrávaných obrázků, a proto může přesáhnout i do řádu gigabytů. V této plné velikosti je soubor otevřen pro editaci a lze jej kdykoli přepisovat ze strany reenactora nebo poznámkovat ze strany organizátora. V případě uložení pro tisk či jiného způsobu komprimace dojde ke zmenšení datové náročnosti, ale připravíte se o možnost editace. Obecně nedoporučujeme soubory tisknout. V případně šíření vyplněného pasu doporučujeme užívat Úschovny, Uložta nebo Google Drivu.


Obsahová stránka věci

Generátor je naší představou co možná nejuniverzálnějšího řešení, které dává volnost reenactorům a organizátorům. Pokud jde o detailnost vyplňování, nechceme dávat žádná striktní nařízení, jak s kostýmovým pasem nakládat. Pro budoucí zájemce můžeme dát pouze několik doporučení.

Obecně definovaná hlavička v úvodu je koncipována tak, aby obsahovala název projektu, jméno reenactora a aktuální datum. Struktura každé položky kostýmu je designovaná k pojmutí obecného popisu Vaší reprodukce a odkazu na originál. Prostor pro obrázky se nezdá být veliký, ale při použití koláží lze do dokumentu vměstnat doslova stovky obrázků.

Doporučujeme používat systém odkazování na Dodatečné poznámky a Přílohy, které naleznete na posledních dvou stránkách. Pokud jste pár či skupina, můžete odkazovat na své dokumenty navzájem.

Generátor je příjemně graficky vyveden dobovými ornamenty a autorskými kresbami, které vizuálně poukazují na předmět, který právě vyplňujete.

V případě, že Vám pas z nějakého důvodu nevyhovuje a chtěli byste zakázkovou úpravu, neváhejte se na nás obrátit.


Příklad vyplněného dokumentu

Níže můžete nalézt ukázku vyplněného kostýmového pasu. Soubor, který má název Člen gotlandské domobrany, představuje vybavení Jan Bartoška ze skupiny Sköll. Každodenní i bojové vybavení je doplněno základní charakteristikou prezentované postavy a řadou odkazů na literaturu.

Soubor (243 MB) si můžete stáhnout pomocí odkazu nebo kliknutím na obrázek.


Pár slov na závěr

Pomožte nám, prosím, změnit kulturu reenactmentu tím, že začnete generátor kostýmových pasů využívat. Pokud se budete chtít podělit o svůj vyplněný dokument, můžete nám jej zaslat a my jej rádi zkonzultujeme a třeba i zveřejníme. Obrátit se na nás můžete i v případě jakýchkoli jiných technických otázek a proseb. Současně můžete pomoci v šíření naší myšlenky pomocí hashtagu #costumepassport.


Archiv kostýmových pasů

Kenéz Árpád
9-10. századi pákászKenéz Árpád
9-10. századi magyar íjászKenéz Árpád
Szent IstvánKenéz Vitéz
10. századi magyar gyermekMonika Baráková
A 9th century woman from Bj 515, BirkaArtis Āboltiņš
Mid-11th century Lathgallian


Samuel Grolich
Bohatý muž z Birky, 10. století


Marianne Tóvinnukona
A Greenlandic woman, 1000–1500 AD


Данилов Е.В.
Варяжский наёмник в Византии, XI век


Skupina Marobud
Inspiromat, Norsko, 10. století

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *