Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Kruhová pevnost Vallø Borgring

PDF

S radostí mohu čtenářům těchto stránek oznámit, že se na počátku září v dánských médiích objevila zpráva, že byla s největší pravděpodobností nalezena nová kruhová pevnost. Ta je označována jako „Vallø Borgring“ a leží na ostrově Sjælland, západně od města Køge na poli poblíž dálnice (souřadnice 55°28’11.0″N 12°07’19.0″E). V odborné literatuře se o této lokalitě diskutovalo již roku 1875, přesto zůstala donedávna nepovšimnuta a podařilo se jí identifikovat až za pomoci leteckého laserového skenování.

Kruhové pevnosti (dánsky ringborge) kterým se říká trelleborgene (doslova „otročí pevnosti“, ale trelle spíše označuje dřevěné klády použité při stavbě valu), patří mezi stavby spojené výlučně s dánskou historií. Dendrochronologický výzkum potvrdil, že byly postaveny kolem roku 980, a vědci se domnívají, že to bylo na popud krále Haralda Modrozuba, který jejich pomocí centralizoval vládu. V současném Dánsku jich bylo odkryto pět (včetně nynějšího objevu), jedna ve Skåne (jižní Švédsko a někdejší součást dánského království; nepočítáme kruhovou pevnost v Trelleborgu, která je zřejmě staršího data a je postavená podle jiného plánu) a předpokládá se, že se jedna pevnost nalézá také v dnešním Norsku (opět v části, která byla pod dánskou nadvládou). Tyto na svou dobu velkolepé stavební projekty byly stavěny s velkou přesností na strategicky výhodných pozicích, což lze spatřit také na příkladu Vallø Borgring. Vědci se domnívají, že mohly pojmout až pět stovek bojovníků, kteří se řídili striktními nařízeními – zákoníky. Pevnost musela plnit mimo vojenského účelu také hospodářskou a sociální funkci.

Dánové si těchto pevností obzvlášť považují. Nejenže jsou některé z nich zapsány na seznamu kulturního dědictví UNESCO, ale jsou také symbolem jejich státnosti, protože vznikly v době, kdy se „Dánsko stalo Dánskem“. Dánové současně říkají: „Dobu vikinskou sdílíme s ostatními zeměmi, ale kruhové pevnosti [trelleborgene] jsou dánské unikum.

Podle dostupných informací má nově nalezená pevnost vnější průměr 145 metrů (vnitřní 122 metrů), což z ní činí třetí největší pevnost svého druhu (po pevnostech Aggersborg a Borgeby). Byla opatřena náspem z těžkých dubových klád a hlíny o síle 10,6 metru, který byl obehnán palisádou. Stejně jako ostatní kruhové pevnosti má čtyři brány, které míří do světových stran. V některých z nich bylo nalezeno spálené dřevo (stejně jako u další sjællandské pevnosti Trelleborgu u Slagelse), což může naznačovat násilný konflikt. Počet domů, které se nacházely uvnitř pevnosti, není znám; podle výše uvedeného nákresu lze předpokládat, že vědci zprvu uvažovali o šestnácti budovách, stejně jako u některých dalších pevností. Později ale uvolnili informaci, že se uvnitř zřejmě nenacházejí žádné budovy a může jít o hybrid mezi dánskými kruhovými pevnostmi s domy uvnitř a švédskými nedokonale kruhovými pevnostmi bez domů. Vzhledem k tomu, že výzkum je teprve na začátku, není možné sdělit více podrobností.

Již jsme naznačili, že Vallø Borgring stojí na strategicky výhodném místě na soutoku dvou říček (Køge Å). Na základě analýzy terénních rozdílů bylo naznačeno, že do míst tohoto soutoku mohl zasahovat malý fjord, ve kterém se mohl nalézat přístav. Tento fjord mohl být spojen s 5,5 km vzdálenou mořskou zátokou Køge Bugt. Po souši mohl být udržován kontakt s Roskilde, ve kterém měl založit Harald Modrozub v 80. letech 10. století královské sídlo a kostel, a také s pevností Trelleborg u Slagelse, která se rovněž nachází na ostrově Sjælland. Přístav mohl zajišťovat snadnou a rychlou dopravu do Skåne (během šesti hodin plavby) a také na východ do pobaltských obchodních center (např. Wolin-Jómsborg).

Podle nejnovějších informací je pevnost předběžně datována mezi roky 900-1000 a čeká se na detailnější analýzy. Ani ne po třech měsících od zveřejnění objevu bylo publikováno video s přibližnou rekonstrukcí pevnosti.

Vallø Borgring, jediná kruhová pevnost objevená v Dánsku za posledních 60 let, vzbuzuje ve Skandinávii nadšení, je označována za „objev roku 2014“ a jsem si jist, že bude přepisovat odbornou literaturu. Dánští vědci do pevnosti vkládají velké naděje, protože „může být důležitým krokem k pochopení dánské historie“. Nechme se překvapit, jaká tajemství nám tento vzácný objev ještě odhalí!


Pevně věřím, že jste si čtení tohoto článku užili. Pokud máte poznámku nebo dotaz, neváhejte mi napsat nebo se ozvat níže v komentářích. Pokud se Vám líbí obsah těchto stránek a chtěli byste podpořit jejich další fungování, podpořte, prosím, náš projekt na Patreonu nebo Paypalu.


ZDROJE (s dalšími obrázky a videi)

http://da.wikipedia.org/wiki/Trelleborg_(cirkelborg)

http://da.wikipedia.org/wiki/Vall%C3%B8_Borgring

http://da.wikipedia.org/wiki/Borrering

http://nyhederne.tv2.dk/samfund/2014-09-04-sjaeldent-fund-ukendt-vikingeborg-opdaget-ved-koege

http://politiken.dk/kultur/ECE2387022/ny-vikingeborg-fundet-ved-koege/

http://dcl.au.dk/aktuelt/nyheder/nyhed/artikel/-d0d28fe3a0/

http://www.dr.dk/Nyheder/Kultur/Oevrig_kultur/2014/09/04/232747.htm

http://nyhederne.tv2.dk/content/valloe-borgring

http://www.sn.dk/koege/vikingeborg-fundet-ved-koege/artikel/432477

http://stevns.netavis.nu/gadefuld-vikingeborg-fundet-ved-vallo/

http://www.danmarksborgcenter.dk/da/forskning/valloe-borgring

http://www.tv2lorry.dk/artikel/231600?rss

http://videnskab.dk/kultur-samfund/danmark-har-faet-en-ny-vikingeborg-ved-koge

http://videnskab.dk/kultur-samfund/arkaeologer-flere-vikingeborge-vil-dukke-op

https://www.facebook.com/pages/Vall%C3%B8-Borgring/279587195569157

http://www.pasthorizonspr.com/index.php/archives/11/2014/dates-from-viking-fortress-confirm-it-could-have-been-built-by-harald-bluetooth

http://sciencenordic.com/evidence-found-harald-bluetooth-built-viking-fortress

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *