Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Kyje a palcáty v době vikinské

PDF

Minulý rok jsem sepsal rozsáhlý článek o vikinských zbraních, do kterého jsem zahrnul meče, sekery, kopí, saxy a luky, tedy konvenční staroseverské militárie. Tento rok jsem ve spolupráci s polským archeologem Arkadiem Michalakem, který se věnuje studiu středověkých palcátů, vytvořil práci shrnující fenomén úderných zbraní ve Skandinávii, kterou chci doplnit svůj předchozí článek.

Docházím v ní k závěru, že kyje byly především zbraní chudiny, zatímco kovové palcáty zbraní kvalitně vyzbrojených bojovníků, ve Skandinávii zhruba od roku 1000. Dotýkám se také sporu archeologů a historiků ohledně významu těchto předmětů a docházím k závěru, že musíme posuzovat každou konkrétní situaci, ve které je zbraň popsána či vyobrazena. Je-li kyj či palcát umístěn v rukou neurozeného bojovníka, vždy se jedná o zbraň, třímá-li však údernou zbraň panovník nebo urozený muž královské krve, můžeme hovořit o insignii. Jde však o insignii pevně spojenou s bojem, která se v mírovém kontextu nevyskytuje – panovník jí demonstruje sílu, se kterou bude bránit své muže a državy

Součástí práce je také krátký katalog nálezů datovaných do závěrečné fáze doby vikinské. Jelikož jsem tématu věnoval mnoho času, mám k němu dostatek literatury, o kterou jsem ochotný se podělit s případnými zájemci.

Článek si můžete stáhnout prostřednictvím tohoto odkazu. Pevně věřím, že si čtení článku užijete. Pokud máte poznámku nebo dotaz, neváhejte mi napsat nebo se ozvat níže v komentářích. Pokud se Vám líbí obsah těchto stránek a chtěli byste podpořit jejich další fungování, podpořte, prosím, náš projekt na Patreonu nebo Paypalu.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *