Kyje a palcáty v době vikinské

Minulý rok jsem sepsal rozsáhlý článek o vikinských zbraních, do kterého jsem zahrnul meče, sekery, kopí, saxy a luky, tedy konvenční staroseverské militárie. Tento rok jsem ve spolupráci s polským archeologem Arkadiem Michalakem, který se věnuje studiu středověkých palcátů, vytvořil práci shrnující fenomén úderných zbraní ve Skandinávii, kterou chci doplnit svůj předchozí článek.

Docházím v ní k závěru, že kyje byly především zbraní chudiny, zatímco kovové palcáty zbraní kvalitně vyzbrojených bojovníků, ve Skandinávii zhruba od roku 1000. Dotýkám se také sporu archeologů a historiků ohledně významu těchto předmětů a docházím k závěru, že musíme posuzovat každou konkrétní situaci, ve které je zbraň popsána či vyobrazena. Je-li kyj či palcát umístěn v rukou neurozeného bojovníka, vždy se jedná o zbraň, třímá-li však údernou zbraň panovník nebo urozený muž královské krve, můžeme hovořit o insignii. Jde však o insignii pevně spojenou s bojem, která se v mírovém kontextu nevyskytuje – panovník jí demonstruje sílu, se kterou bude bránit své muže a državy

Součástí práce je také krátký katalog nálezů datovaných do závěrečné fáze doby vikinské. Jelikož jsem tématu věnoval mnoho času, mám k němu dostatek literatury, o kterou jsem ochotný se podělit s případnými zájemci.

Článek si můžete stáhnout prostřednictvím tohoto odkazu. Pevně věřím, že si čtení článku užijete. Pokud máte poznámku nebo dotaz, neváhejte mi napsat nebo se ozvat níže v komentářích. Pokud se Vám líbí obsah těchto stránek a chtěli byste podpořit jejich další fungování, podpořte, prosím, náš projekt na Patreonu nebo Paypalu.

 

18. června 2014

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

patreon - sponzoring

Rozvoj tohoto webu je mou prací na plný úvazek. Pokud se Vám tento projekt líbí a chtěli byste mne v jeho tvorbě podpořit, můžete se stát mým sponzorem prostřednictvím Patreonu.

The development of this site is my full-time job. If you like this project and would like to support me in its creation, you can become my Patreon sponsor.

KONTAKTUJTE MĚ! - CONTACT ME!

Máte-li jakýkoli dotaz, nabídku či připomínku, můžete mne jednoduše zkontaktovat skrze kontaktní formulář. Těším se na Vaše zprávy!

If you have any questions, offers or comments, you can simply contact me via the contact form. I look forward to your messages!