Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Lyry ve staré Skandinávii

PDF

Již dlouhou dobu jsem příznivcem dobových lyr. Kromě sledování různých internetových videí jsem v průběhu let sesbíral materiály, které se týkají konstrukce a používání tohoto úžasného nástroje. Když jsem měl minulý víkend možnost vyzkoušet si hru na pokusnou rekonstrukci, znovu se ve mně probudila ona tajná vášeň a rozhodl jsem se, že si v budoucnu pořídím vlastní kus.

Stanovil jsem si, že než se budu moci pustit do rekonstrukce, musím sesbírat všechny známé informace o raných skandinávských lyrách. Jako základ článku jsem použil zdařilý příspěvek Gjermunda Kolltveita „Přehled raných lyr ve Skandinávii“ (The Early lyre in Scandinavia. A survey), který jsem přeložil, upravil a doplnil svými poznámkami a odkazy na novější nálezy a literaturu. Zde předkládám bibliografický údaj původního článku:

Kolltveit, Gjermund (2000). The Early Lyre in Scandinavia. A Survey. In: V. Vaitekunas (ed.), Tiltai/Bridges (3), Klaipeda: 19–25. Online: http://www.musark.no/wordpress/wp-content/uploads/2013/11/The-Early-Lyre.pdf 

Přeloženou a okomentovanou verzi si můžete prohlédnout nebo stáhnout zde:

harpari

2 Responses

  1. Doporučuju návštěvu Severského harfového setkání ( http://www.nordic-harp-meeting.eu ), co jsem před deseti lety nastartoval ve Švédsku a co se od té doby koná každý rok v nějaké ze severských zemí. Sejdou se tam nejen harfeníci, ale i ti, co v severní Evropě hrajou na lyry, kantelata a další neobvyklé strunné nástroje. Gjermund Kolltveit se setkání zůčastnil roku 2010 a přednášel zrovna o těch věcech, co psal ve svém článku.

    Pepa

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *