Již dlouhou dobu jsem příznivcem dobových lyr. Kromě sledování různých internetových videí jsem v průběhu let sesbíral materiály, které se týkají konstrukce a používání tohoto úžasného nástroje. Když jsem měl minulý víkend možnost vyzkoušet si hru na pokusnou rekonstrukci, znovu se ve mně probudila ona tajná vášeň a rozhodl jsem se, že si v budoucnu pořídím vlastní kus.
Stanovil jsem si, že než se budu moci pustit do rekonstrukce, musím sesbírat všechny známé informace o raných skandinávských lyrách. Jako základ článku jsem použil zdařilý příspěvek Gjermunda Kolltveita „Přehled raných lyr ve Skandinávii“ (The Early lyre in Scandinavia. A survey), který jsem přeložil, upravil a doplnil svými poznámkami a odkazy na novější nálezy a literaturu. Zde předkládám bibliografický údaj původního článku:
Kolltveit, Gjermund (2000). The Early Lyre in Scandinavia. A Survey. In: V. Vaitekunas (ed.), Tiltai/Bridges (3), Klaipeda: 19–25. Online: http://www.musark.no/wordpress/wp-content/uploads/2013/11/The-Early-Lyre.pdf
Přeloženou a okomentovanou verzi si můžete prohlédnout nebo stáhnout zde:
Rozvoj tohoto webu je mou prací na plný úvazek. Pokud se Vám tento projekt líbí a chtěli byste mne v jeho tvorbě podpořit, můžete se stát mým sponzorem prostřednictvím Patreonu.
The development of this site is my full-time job. If you like this project and would like to support me in its creation, you can become my Patreon sponsor.
Máte-li jakýkoli dotaz, nabídku či připomínku, můžete mne jednoduše zkontaktovat skrze kontaktní formulář. Těším se na Vaše zprávy!
If you have any questions, offers or comments, you can simply contact me via the contact form. I look forward to your messages!
[…] anglosaském hrobu ze Sutton Hoo byla mezi pohřební výbavu uložena lyra, která naznačuje, že posmrtnému světu nebyla cizí ani hudba. Nezbývá nám než konstatovat, […]
Doporučuju návštěvu Severského harfového setkání ( http://www.nordic-harp-meeting.eu ), co jsem před deseti lety nastartoval ve Švédsku a co se od té doby koná každý rok v nějaké ze severských zemí. Sejdou se tam nejen harfeníci, ale i ti, co v severní Evropě hrajou na lyry, kantelata a další neobvyklé strunné nástroje. Gjermund Kolltveit se setkání zůčastnil roku 2010 a přednášel zrovna o těch věcech, co psal ve svém článku.
Pepa
Zdravím,
moc děkuji za feedback!