Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Materiály k vikinské lukostřelbě

Vzhledem k tomu, že se ve svém článku o dobovém boji nezabývám luky, jsem se rozhodl, že se pokusím shromáždit co možná nejvíce materiálů o vikinské lukostřelbě na jedno místo. Budu uvádět pouze elektronické odkazy nebo bibliografické údaje literatury.

Nejprve bych čtenáři doporučil, aby se seznámil s díly, která informují o dvou nejvýznačnějších historických střelcích doby vikinské – Gunnaru z Hlídarendi a Einaru Þambarskelfim (Sága o Njálovi a Sága o Óláfu Tryggvasonovi). Mezi legendární staroseverské střelce lze jistě jmenovat Pálnatókiho (Sága o jómských vikinzích) a Egila (Sága o Þiðrekovi), kteří se možná stali předobrazem pozdějšího Viléma Tella. Za vhodné pokládám také to, když si čtenář vyhledá informace o mýtických střelcích Ullovi a Skaði (Snorriho Edda).

Výjev lukostřelce (možná jde o boha Ulla) na runovém kameni z Böksty (U 855).

Zřejmě nejpodrobněji jsem se dobovou lukostřelbou zabýval v článku o zbraních, který jsem psal pro skupinu Marobud a který je víceméně shrnutím níže uvedené literatury. Na českém internetu se lze také setkat s velice dobrým popisem luků z Haithabu a luků z Nydamu. Na zahraničním internetu stojí za zmínku tyto práce (zde, zde a možná také tato).

Obecně k vikinské lukostřelbě se vyjadřuje:

FALK, Hjalmar. Bogen, Pfeil und Köcher. In: Altnordische Waffenkunde, Kristiania 1914: 91–103. Online. [Doporučuji, hlavně pokud se týče ságových zmínek a terminologie.]

HØJ, Dan. Bows & Arrows of the Vikings, Ribe 2019.

JUNKMANNS, Jürgen. Pfeil und Bogen. Von der Steinzeit bis zum Mittelalter, Wiesbaden 2013: 364–376.

PAULSEN, Harm. From Stone Age hunting bow to medieval weapon of war: selected examples of bows and arrows in the North. In: GRIMM, Oliver – SCHMÖLCKE, Ulrich. Hunting in northern Europe until 1500: Old traditions, regional developments, continental sources and continental influences, Schleswig 2013: 185–205.

K lukostřeleckému vybavení z Dánska se vyjadřuje:

PAULSEN, Harm. Pfeil und Bogen in Haithabu. In: GEIBIG, Alfred – PAULSEN, Harm. Das Archaologische Fundmaterial VI, Neumünster 1999: 93–143.

GROENMAN-VAN WAATERINGE, Willy. Pfeilköcher. In: Die Lederfunde von Haithabu. Neumünster: Wachholtz, 1984: 38–41.

JUNKMANNS, Jürgen. Der Bogen der Wikinger – Haithabu und Ballinderry. In: FLEMMING, Alrune et al. Das Bogenbauer-Buch – Europäischer Bogenbau von der Steinzeit bis heute, Ludwigshafen 2004: 125–131.

K norské lukostřelbě se vyjadřuje:

FARBREGD, Oddmunn (1972). Pilefunn frå Opplandsfjella, Miscellanea 5, Trondheim. Online.

HOUGEN, Bjørn. Pilene fra Storhø. In: Viking – tidsskrift for norrøn arkeologi, 1, Oslo 1937: 197–204. Online.

SOGNNES, Kalle. Iron Age arrow-heads from Hordaland, Norway – testing a classification system, Trondheim 1988. Online.

HJARDAR, Kim – VIKE, Vegard. Bue og pil. In: Vikinger i krig, Oslo 2011: 178–183.

Ke švédské lukostřelbě se vyjadřuje:

WEGRAEUS, Erik. Vikingatida pilspetsar i Sverige: en förbisedd föremålsgrupp, Uppsala 1971.

WEGRAEUS, Erik. Pilespetsar under vikingatid. In: TOR – Tidskrift för nordisk fornkunskap, 15, Uppsala 1972–3: 191–208.

WEGRAEUS, Erik. Die Pfeilspitzen von Birka. In: ARWIDSSON, Greta (ed.) Systematische Analysen der Gräberfunde. Birka II: 2, Stockholm 1986, 21–34.

LINDBOM, Peter. Útok na Birku. Online

LUNDSTRÖM, Fredrik. Det vikingatida bågskyttet i Birka –ett exempel på en framstående stridskonst med främmande inslag, Stockholm 2006. Studentská práce, online.

LUNDSTRÖM, Fredrik; HEDENSTIERNA-JONSON, Charlotte; OLAUSSON, Lena. Eastern archery in Birka’s Garrison. In: The Martial Society: Aspects of warriors, fortifications and social change in Scandinavia. Stockholm 2009, s. 105–116. Online.

Na internetu jsem nalezl také tuto práci o hrobech z Jämtlandu, ve které se pojednává o šípech (kap. „Pilar“).

K irské lukostřelbě se vyjadřuje:

FOX, Stephen. Anointed in the Blood of Dragons: Who Were the Viking Age Archers of Ireland and Where Are They? In: Trowel Vol. XIV, 2013, 41–47. Online.

HALPIN, Andrew. Military Archery in Medieval Ireland : Arcaeology and History. In: DE BOE, G; VERHAEGHE, F. (eds.) Military Studies in Medieval Europe. Papers of the ‚Medieval Europe Brugge 1997‘ Conference, 11. Zellik: IAP, 1997, 51–60. Online.

Zájemce o skandinávskou lukostřelbu v jiných obdobích odkazuji na tento seznam.


Pevně věřím, že jste si čtení tohoto článku užili. Pokud máte poznámku nebo dotaz, neváhejte mi napsat nebo se ozvat níže v komentářích. Pokud se Vám líbí obsah těchto stránek a chtěli byste podpořit jejich další fungování, podpořte, prosím, náš projekt na Patreonu nebo Paypalu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.