Materiály k vikinské lukostřelbě

Vzhledem k tomu, že se ve svém článku o dobovém boji nezabývám luky, jsem se rozhodl, že se pokusím shromáždit co možná nejvíce materiálů o vikinské lukostřelbě na jedno místo. Budu uvádět pouze elektronické odkazy nebo bibliografické údaje literatury.

Nejprve bych čtenáři doporučil, aby se seznámil s díly, která informují o dvou nejvýznačnějších historických střelcích doby vikinské – Gunnaru z Hlídarendi a Einaru Þambarskelfim (Sága o Njálovi a Sága o Óláfu Tryggvasonovi). Mezi legendární staroseverské střelce lze jistě jmenovat Pálnatókiho (Sága o jómských vikinzích) a Egila (Sága o Þiðrekovi), kteří se možná stali předobrazem pozdějšího Viléma Tella. Za vhodné pokládám také to, když si čtenář vyhledá informace o mýtických střelcích Ullovi a Skaði (Snorriho Edda).

Výjev lukostřelce (možná jde o boha Ulla) na runovém kameni z Böksty (U 855).

Zřejmě nejpodrobněji jsem se dobovou lukostřelbou zabýval v článku o zbraních, který jsem psal pro skupinu Marobud a který je víceméně shrnutím níže uvedené literatury. Na českém internetu se lze také setkat s velice dobrým popisem luků z Haithabu a luků z Nydamu. Na zahraničním internetu stojí za zmínku tyto práce (zde, zde a možná také tato).

Obecně k vikinské lukostřelbě se vyjadřuje:

FALK, Hjalmar. Bogen, Pfeil und Köcher. In: Altnordische Waffenkunde, Kristiania 1914: 91–103. Online. [Doporučuji, hlavně pokud se týče ságových zmínek a terminologie.]

HØJ, Dan. Bows & Arrows of the Vikings, Ribe 2019.

JUNKMANNS, Jürgen. Pfeil und Bogen. Von der Steinzeit bis zum Mittelalter, Wiesbaden 2013: 364–376.

PAULSEN, Harm. From Stone Age hunting bow to medieval weapon of war: selected examples of bows and arrows in the North. In: GRIMM, Oliver – SCHMÖLCKE, Ulrich. Hunting in northern Europe until 1500: Old traditions, regional developments, continental sources and continental influences, Schleswig 2013: 185–205.

K lukostřeleckému vybavení z Dánska se vyjadřuje:

PAULSEN, Harm. Pfeil und Bogen in Haithabu. In: GEIBIG, Alfred – PAULSEN, Harm. Das Archaologische Fundmaterial VI, Neumünster 1999: 93–143.

GROENMAN-VAN WAATERINGE, Willy. Pfeilköcher. In: Die Lederfunde von Haithabu. Neumünster: Wachholtz, 1984: 38–41.

JUNKMANNS, Jürgen. Der Bogen der Wikinger – Haithabu und Ballinderry. In: FLEMMING, Alrune et al. Das Bogenbauer-Buch – Europäischer Bogenbau von der Steinzeit bis heute, Ludwigshafen 2004: 125–131.

K norské lukostřelbě se vyjadřuje:

FARBREGD, Oddmunn (1972). Pilefunn frå Opplandsfjella, Miscellanea 5, Trondheim. Online.

HOUGEN, Bjørn. Pilene fra Storhø. In: Viking – tidsskrift for norrøn arkeologi, 1, Oslo 1937: 197–204. Online.

SOGNNES, Kalle. Iron Age arrow-heads from Hordaland, Norway – testing a classification system, Trondheim 1988. Online.

HJARDAR, Kim – VIKE, Vegard. Bue og pil. In: Vikinger i krig, Oslo 2011: 178–183.

Ke švédské lukostřelbě se vyjadřuje:

WEGRAEUS, Erik. Vikingatida pilspetsar i Sverige: en förbisedd föremålsgrupp, Uppsala 1971.

WEGRAEUS, Erik. Pilespetsar under vikingatid. In: TOR – Tidskrift för nordisk fornkunskap, 15, Uppsala 1972–3: 191–208.

WEGRAEUS, Erik. Die Pfeilspitzen von Birka. In: ARWIDSSON, Greta (ed.) Systematische Analysen der Gräberfunde. Birka II: 2, Stockholm 1986, 21–34.

LINDBOM, Peter. Útok na Birku. Online

LUNDSTRÖM, Fredrik. Det vikingatida bågskyttet i Birka –ett exempel på en framstående stridskonst med främmande inslag, Stockholm 2006. Studentská práce, online.

LUNDSTRÖM, Fredrik; HEDENSTIERNA-JONSON, Charlotte; OLAUSSON, Lena. Eastern archery in Birka’s Garrison. In: The Martial Society: Aspects of warriors, fortifications and social change in Scandinavia. Stockholm 2009, s. 105–116. Online.

Na internetu jsem nalezl také tuto práci o hrobech z Jämtlandu, ve které se pojednává o šípech (kap. “Pilar”).

K irské lukostřelbě se vyjadřuje:

FOX, Stephen. Anointed in the Blood of Dragons: Who Were the Viking Age Archers of Ireland and Where Are They? In: Trowel Vol. XIV, 2013, 41–47. Online.

HALPIN, Andrew. Military Archery in Medieval Ireland : Arcaeology and History. In: DE BOE, G; VERHAEGHE, F. (eds.) Military Studies in Medieval Europe. Papers of the ‘Medieval Europe Brugge 1997’ Conference, 11. Zellik: IAP, 1997, 51–60. Online.

Zájemce o skandinávskou lukostřelbu v jiných obdobích odkazuji na tento seznam.


Pevně věřím, že jste si čtení tohoto článku užili. Pokud máte poznámku nebo dotaz, neváhejte mi napsat nebo se ozvat níže v komentářích. Pokud se Vám líbí obsah těchto stránek a chtěli byste podpořit jejich další fungování, podpořte, prosím, náš projekt na Patreonu nebo Paypalu.

26. července 2014

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

patreon - sponzoring

Rozvoj tohoto webu je mou prací na plný úvazek. Pokud se Vám tento projekt líbí a chtěli byste mne v jeho tvorbě podpořit, můžete se stát mým sponzorem prostřednictvím Patreonu.

The development of this site is my full-time job. If you like this project and would like to support me in its creation, you can become my Patreon sponsor.

KONTAKTUJTE MĚ! - CONTACT ME!

Máte-li jakýkoli dotaz, nabídku či připomínku, můžete mne jednoduše zkontaktovat skrze kontaktní formulář. Těším se na Vaše zprávy!

If you have any questions, offers or comments, you can simply contact me via the contact form. I look forward to your messages!