Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Mýtická „přilba z Weymouthu“

PDF

Roku 2014 Britské muzeum v Londýně hostilo velkolepou putovní výstavu „Vikings: Life and Legend“ (Vikingové : život a legenda), která byla o rok dříve vystavena v kodaňském Národním muzeu a roku 2015 se přesunula do Berlína (kde jsem měl možnost ji shlédnout osobně). Je paradoxní, že výstava, která se zaměřovala na boření mýtů kolujících o době vikinské, dala vzniknout jednomu z největších reenactorských mýtů posledních let – „přilbě z Weymouthu“.

Přilba vystavená v Britském muzeu roku 2014. Zdroj: Getty Images, The Guardian 2014.

Výstava do jisté míry sloužila jako první prezentování ostatků popravených mužů, nalezených roku 2009 v masovém hrobu z Weymouthu (lokalita též známa jako Ridgeway Hill). Těmto ostatkům byla věnována samostatná sekce, přičemž jedna část lebky byla vystavena ve vitríně společně s přilbou z Lednice a fragmentem přilby z Gevninge. Popisky v expozici i doprovodný katalog tyto předměty jasně rozlišil (Williams 2014), nicméně online média informující o výstavě využila zkratky a napsala o „vikinské čelisti a přilbě z Weymouthu“ (Daily Mail 2014; Irish Times 2014). Tyto novinové články měly na reenactmentovou komunitu spíše menší dopad, závažnějšího rázu však tato informace nabyla v momentě, kdy ji sdílely vlivné a uznávané kanály, jako například Irish Archaeology. Druhým a zřejmě ještě serióznějším problémem je ten, že fotky s uvedeným popiskem jsou takto uloženy ve fotobankách (např. Getty Images, ale také Pinterest), které jsou velmi dobře indexované webovými vyhledavači a z nichž čerpají tištěná média. Dokud tyto fotografie budou uloženy s těmito popisky, přilba se bude zobrazovat na předních příčkách v Googlu a může se snadno dostávat do médií.

První diskuze v reenactorském prostředí eviduji z počátku roku 2015, první „reprodukce“ pak z roku 2016. Někteří výrobci se snadno nechali přesvědčit a své produkty stáhli z prodeje, někteří je nabízejí dosud (Płatnerz Czcibor a jeho překupníci Reenactment Market a Viking Emporium). V některých případech bylo poukazováno na rozdílný vzhled přileb z Lednice a „Weymouthu“, což je zapříčiněno dvěma hlavními důvody – zaprvé velmi špatným stavem přilby z Lednice, která je pravidelně restaurována a od nálezu roku 1959 prošla řadou úprav, zadruhé pak existencí několika více či méně zdařilých kopií. V katalogu výstavy je výslovně zmíněno, že vystavená přilba je replikou, nikoli originálem (Williams 2014: 268).

 

Vývoj vzhledu přilby z Lednice.
Zleva: stav po objevení roku 1959, stav po očištění, stav roku 1979, stav roku 2018 (Sankiewicz 2018: Fig. 1-4).

Pro případné zastánce teorie o přilbě z Weymouthu můžeme dodat, že „přilba z Weymouthu“ není uvedena v katalogu výstavy Vikings: Life and Legend, na rozdíl od čelisti z Weymouthu (Williams 2014: 267) a lednické přilby (Williams 2014: 268). Přilba není zmíněna na žádném místě dokumentace masového hrobu v Ridgeway Hill, která doslova říká, že vzhledem k absenci jakýchkoli předmětů byli popravení muži pravděpodobně nazí (Loe et al. 2014: 226).

Škoda, která byla tímto mýtem napáchána, se bude napravovat ještě mnoho let, a je možné, že se s obchodníky nabízejícími reprodukce této přilby budeme potkávat naprosto pravidelně. Kromě samotného faktu, že reenactoři přijímají informace bezhlavě a bez ověření literatury, je poněkud nešťastné také to, že z mnoha stovek či spíše tisíců zajímavých exponátů výstavy se pozornost věnovala právě přilbě, která vůbec nebyla originálem.


Pevně věřím, že jste si čtení tohoto článku užili. Pokud máte poznámku nebo dotaz, neváhejte mi napsat nebo se ozvat níže v komentářích. Pokud se Vám líbí obsah těchto stránek a chtěli byste podpořit jejich další fungování, podpořte, prosím, náš projekt na Patreonu nebo Paypalu.


Literatura a online média

Daily Mail 2014 = The British Museum’s Viking exhibition to capitalise on our obsession with Nordic Noir. In: dailymail.co.uk. [2021-02-08]. Dostupné z: https://www.dailymail.co.uk/travel/article-2574607/British-Museum-Viking-exhibition-capitalises-obsession-Nordic-Noir.html.

Irish Times 2014 = More to those Vikings than swords and hoards. In: irishtimes.com. [2021-02-08]. Dostupné z: https://www.irishtimes.com/culture/heritage/more-to-those-vikings-than-swords-and-hoards-1.1756055.

Loe, L. – Boyle, A. – Webb, H. – Score, D. (2014)  ‘Given to the Ground’: A Viking Age Mass Grave on Ridgeway Hill, Weymouth, Oxford.

Sankiewicz, Paweł (2018). Hełm stożkowy z jeziora Lednica / A Conical Helmet from Lake Lednica. In: Sankiewicz, P. – Wyrwa, A. M. (eds). Broń drzewcowa i uzbrojenie ochronne z Ostrowa Lednickiego, Giecza i Grzybowa, Lednica, 123-131.

The Guardian 2014 = Vikings at the British Museum: great ship but where’s the story?. In: theguardian.com. [2021-02-08]. Dostupné z: https://www.theguardian.com/artanddesign/2014/mar/04/vikings-british-museum-ship-story.

Williams, Gareth (ed.) (2014). Vikings: Life and Legend, London.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *