Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

„Na jídlo vydatné nezapomeň“

PDF

Jsem nesmírně poctěn, že mám tu čest nabídnout Vám zbrusu novou studii Zdeňka Kubíka „Na jídlo vydatné nezapomeň“, která volně navazuje na můj článek „Jídlo v mysli starých Seveřanů“. Zdeňkova studie je momentálně nejobsáhlejší prací, která se v češtině zabývá vikinským stravováním a která kromě analytické části obsahuje kuchařku.

Pevně věřím, že jste si čtení tohoto dokumentu užijete. Pokud máte poznámku nebo dotaz, neváhejte mi napsat nebo se ozvat níže v komentářích. Pokud se Vám líbí obsah těchto stránek a chtěli byste podpořit jejich další fungování, podpořte, prosím, náš projekt na Patreonu nebo Paypalu. Dokument si můžete stáhnout prostřednictvím tohoto odkazu:

4 Responses

 1. Zdravím, jen chci upozornit na chybu ve vašem jinak výborném článku.

  Píšete “ Moderní člověk potřebuje při běžném životě 5 – 6000 Kcal (při sportu potom minimálně o 1000 Kcal více), přičemž samozřejmě nelze srovnávat dnešní „práci“ s každodenní těžkou fyzickou prací na středověkých farmách; autor odhaduje, že dodaná energie by měla odpovídat přibližně 9000 Kcal pro udržení zdraví a kondice a zároveň zajišťovat obživu prací. “

  Příjem Kcal normálního moderního jedince se pohybuje okolo 2000 Kcal. Kdyby tehdy snědli 9000 Kcal, tak se to rovná 35 hamburgrům z Mc Donalda denně. Píšete, že jejich denní příjem byl 1200 Kcal, což je docela normální hodnota i pro dnešního zdravě žijícího člověka. Možná jste si spletl Kcal s kj, které se pohybují okolo 7-9 000.

 2. Děkuji moc za skvělý článek, hodně jsem si z něj vzala, ale celkově z Vašich článků hodně čerpám informace. Budu ráda, když budete nadále pokračovat.

  1. Dobrý den!

   Děkuji za zpětnou vazbu, jsem moc rád, že Vám články pomáhají!

   Mějte krásný den a pokud byste měla nějaké dotazy, napište.

   S pozdravem
   Tomáš Vlasatý

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *