Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Náramky v době vikinské

PDF

Dnes jsem provizorně dokončil koncept svého více než půlročního projektu s názvem „Role a funkce náramků ve staroseverské Skandinávii“. Reenactory předem upozorňuji, že se v práci nezabývám archeologickou typologií vikinských náramků (kterou si zájemce může dohledat zde), nýbrž jejich symbolickou hodnotou z pohledu písemných pramenů.

Docházím k závěru, že náramek byl nejdůležitějším vikinským šperkem, zpravidla mužským. Byl nošen viditelně na rukou, zřejmě přes oblečení. Jelikož se jednalo o platidlo, bylo potřeba, aby byl vyroben z drahého kovu, stříbra nebo zlata. Bohatší muž nosil náramků i více. Některé náramky, například darované, se mnohdy byly rodovými poklady, které se dědily.

Vzhledem k tomu, že se často stával darem, výrazně ovlivňoval mezilidské vztahy. Jeho darování dokázalo utišit i ten nejtěžší svár, zatímco jeho odnětí nebo zcizení bylo důvodem ke při. Používal se také při přísahách a jeho symbolická funkce pramenila z faktu, že byl pravděpodobně „božského původu“.

V přílohách můžete nalézt ikonografický materiál a skaldské výrazy, v nichž náramky figurují.

Práce, kterou Vám tímto způsobem prezentuji, není zdaleka hotová a je otevřena novým komentářům. Kritika je velice vítána. Přiznám se, že kvůli tomu, že jsem práci průběžně doplňoval, jsem udělal mnoho chyb v odkazování na literaturu (citování je přesné, jen metoda odkazování na patřičné tituly není jednotná), což může výsledek mé práce shazovat. Věřím však, že se čtenář v práci neztratí a bez obtíží se zorientuje.

Práci si můžete stáhnout prostřednictvím tohoto odkazu:


Pevně věřím, že jste si čtení tohoto článku užili. Pokud máte poznámku nebo dotaz, neváhejte nám napsat nebo se ozvat níže v komentářích. Pokud se Vám líbí obsah těchto stránek a chtěli byste podpořit jejich další fungování, podpořte, prosím, náš projekt na Patreonu nebo Paypalu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *