Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Návod na výrobu čepicohelmy

PDF

Následující návod je reakcí na četné otázky, které jsme obdrželi v souvislosti s přilbami, kterými je vybavena část naší skupiny a které používáme na akcích. Tyto přilby nazýváme čepicohelmy – jedná se o přilby, které z hlediska funkčnosti chrání před seky železnými zbraněmi, ale na první pohled nepůsobí jako železná přilba, nýbrž jako normální čapka. Důvod, proč tyto čepicohelmy užíváme, je takový, že přilby raného středověku byly výsadou aristokratů a profesionálních bojovníků, kteří vlastnili bohatě zdobené zbraně, meče, zbroje a další přepychové věci, zatímco domobrany a další neprofesionálové, jichž byla drtivá většina, si železné helmy nemohli dovolit, a tak bojovali bez nich. Naším pokusem a snahou je vizuálně kopírovat kopiníky, oštěpaře a lučištníky, kteří mají na hlavách čapky. Byli bychom rádi, kdybychom podobných snah o rekonstrukci neprofesionálních bojovníků bez kovových helem viděli více, i proto jsme se rozhodli vytvořit jednoduchý návod.

Neohelmení kopiníci. St. Gallen, Stiftsbibliothek, Cod. Sang. 22, f. 147, 890-900.

Zástup neohelmených kopiníků. Paris, BNF, NAL 1390, 7v, 10501150.

Boj neohelmených kopiníků. Výšivka z Bayeux, tituli 53-54. Zhruba rok 1075.

Když jsme se zamýšleli nad tím, jaký vzhled čepicohelmě můžeme dát, přednostní pro nás byla kritéria:

  • dobovost celkového vzhledu – nevytvářet siluety, které nejsou pro náš svět typické a známé.
  • praktičnost pro použití – aby jedna helma mohla sloužit jak na pravidelné tréninky, tak na akce.
  • finanční nenáročnost i v případě oprav a poškození.

Holý železný korpus čepicohelmy. Jako vhodné korpusy se nám osvědčily lebky nebo „jednokusové“ helmy s uřezaným nánosníkem. Výhodou potahu z vrstvy látky, plsti, kůže či provazu je, že není nutné dbát na povrchovou úpravu železného korpusu (eventuelně je možné korpus i opatřit nátěrem). Okraj je vhodné provrtat kolem dokola pro budoucí uchycení látky. Opravdu nízkonákladový zdroj je např. polský Czcibor, kdy náklady bez batvatu nepřesáhnou tisícovku, ne-li 900 Kč.

Detail řemínku a jeho uchycení ke korpusu. Ideální je vložení kápě či jiný způsob zamaskování řemínků. Uchycení ke korpusu je realizováno pouze nití šitou do kříže tak, aby řemínky přirozeně směřovaly k bradě. K zapnutí pod bradou je pak možné použít přezku, nebo v případě měkčí kůže i prosté zavázání na uzel. Používáme oboje. Díky šitému spoji na korpusu je snadné řemínek oddělat, což se hodí, když chcete helmu vyčistit, opravit, nebo jedete na akci, kde řemínek není potřeba.

Jako pokrytí korpusu jsme použili klasickou čtyřdílnou klínovou čepici, pro kterou máme na naše období doklady. My jsme vyráběli ze zbylých kusů látek, kterých má každý reenactor hromadu – náklad 0 korun a ještě k tomu zrecyklujeme zbytky, takže zbytečně nevyhazujeme látku. Ušito za pohodové dvě hodiny u filmu.

Našití čepice do předem předvrtaných děr. Čepici při šití napínáme dovnitř, aby se látka na povrchu nekrabatila, nedělala faldy a pěkně kopírovala tvar korpusu. Nahromaděnou látku můžeme uvnitř zastřihnout, pokud nám překáží.

Hotová čepicohelma a detail mečem proseknuté látky. Po akci potah velmi jednoduše odpářeme a můžeme tak trénovat bez jeho dalšího poškozování. Pokud je potah poškozen tak, že by trpěla estetika čepicohelmy, vyměníme jej. Vychytávkou pak může být, že pokud nám zůstane větší množství stejné látky, můžeme vyměnit pouze poškozený trojúhelník. Typicky nejvíce poškozeným bývá trojúhelník z majitelovy levé strany, kam směřuje většina útoků od praváků.

Předložený návod je jedním z možných řešení. V prezentované podobě čepicohelma nechrání krk a obličej tak dobře, jako helma s nánosníkem a kroužkovým závěsem, a tak je dobré mít sníženou formu ochrany na paměti a přizpůsobit své chování na bojišti svému vybavení, což s jednoručním kopím není tak obtížné. Další možná řešení nabízí potažení kůží, provazem (realizovala skupina Deus Vult) nebo plstí (realizovala skupina Goryničové, Sklaveni).

Pokud jste v příspěvku nenašli odpověď na vaši otázku, rozhodně se ptejte! Ať už v komentářích, nebo v soukromých zprávách.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *