Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Poklona A. N. Kirpičnikovovi

PDF

Vměstnat příběh lidského života do čtyř drobných odstavců je nemožný, bolestivý a nedůstojný úkol, který přesto kladu na svá bedra ve víře, že lepší krátká poklona jednomu velikánovi a ohlédnutí za jeho životem, než-li tíživá mlčenlivost a ignorace.

Zatímco se svět vypořádává s největší pandemickou výzvou posledního století, zanikla smutná informace, že nás navždy opustil muž, který bezesporu velikánem byl – Anatolij Nikolajevič Kirpičnikov (25. 6. 1929 – 16. 10. 2020), jeden z předních východoevropských archeologů raného středověku, který se z dítěte vyrůstajícího za nejhorších sovětských čistek a leningradské blokády vypracoval v kapacitu, které se na poli středověkých militárií neměl kdo rovnat.

Nedokážu dostatečně poděkovat za četné práce, které do chaotického prostředí vnesly řád a které východoevropskému poznání získaly náskok, který se bude jen těžko dohánět. Každého, kdo by publikoval byť jen pětinu z jeho neskutečných více než 650 prací, by přijali za vedoucího pracovníka na kterémkoli vědeckém pracovišti. Badatele, kteří po sedmdesátce pracují, nazýváme činorodými a vitálními, dalece zaostávají za Anatolijem, který zůstal literárně činný i po dosažení deváté dekády. Nemohu se nezmínit, že bez zásluhy tohoto vědce by historická rekonstrukce nebyla tak jednoduchá a samozřejmá, za jakou ji nyní považujeme. Nejen reenactorská obec má vůči Anatoliji velký dluh.

Je zcela přirozené, že ne všechny teorie se ukázaly jako správné a že ne všechny projekty skončily zdarem. Pro všechny početné následovníky a badatele, kteří budou chtít pokračovat v započaté práci či tak již činí, zanechal Anatolij skvělou výchozí pozici a motivující příklad pracovitého, dlouhého a fascinujícího života. Za to mu budiž vzdán hold nejvyšší.

Odpočívejte v pokoji, Anatoliji Nikolajeviči.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *