Přilba z Lagereva

Během tvorby katalogu evropských přileb 9.-12. století jsem zahrnul také přilbu u baškiského Lagereva, která mezi východoevropskými akademiky a reenactory není zcela neznámá. Po odborné konzultaci s Adamem Kubikem a Oleksim Komarem, kteří přilbu datují na základě opaskového kování do 2. poloviny 8. století, jsem se rozhodl tuto přilbu z připravované knihy vyjmout a publikovat ji v separátním článku formou bonusového materiálu.

Přilba je na základě Mažitovových a Ivanovových prací tradičně datována do 9. či 10. století, kteroužto dataci převzali Kirpičnikov a další autoři. Dataci do staršího období dosud publikovali pouze Kubik a Ovsjanikov. Řada elementů přilby, například osmidílná konstrukce zvonu s typicky vyřízlými segmenty, držák barmice a vlaječkovitě tvarovaný vrcholek tulejky, odkazují na přilby staršího horizontu.

Navzdory tradičnímu čtení artefaktu je třeba zdůraznit, že se ve fondech Institutu etnologického výzkumu R. G. Kuzejeva v Ufě, kde je předmět uložen, nachází fragment nánosku pocházející z této přilby. Nánosek o tvaru rozevřeného písmene Y má řadu paralel v 7.-8. století, které jsme v níže přiloženém dokumentu zohlednili.

Bonusový materiál si lze stáhnout či přečíst kliknutím na následující tlačítko.

31. ledna 2021

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

patreon - sponzoring

Rozvoj tohoto webu je mou prací na plný úvazek. Pokud se Vám tento projekt líbí a chtěli byste mne v jeho tvorbě podpořit, můžete se stát mým sponzorem prostřednictvím Patreonu.

The development of this site is my full-time job. If you like this project and would like to support me in its creation, you can become my Patreon sponsor.

KONTAKTUJTE MĚ! - CONTACT ME!

Máte-li jakýkoli dotaz, nabídku či připomínku, můžete mne jednoduše zkontaktovat skrze kontaktní formulář. Těším se na Vaše zprávy!

If you have any questions, offers or comments, you can simply contact me via the contact form. I look forward to your messages!