Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Problémy s datací útoku na Lindisfarne

PDF

První článek, který zveřejňuji na tomto webu, je přímo tématický. Dnes je tomu přesně 1221 let, co byl podniknut nájezd na klášter v Lindisfarne, který je dnes považován do začátek doby vikinské. Je to grandiózní až přímo symbolické předznamenání dne, kdy jsem po zhruba půlroční odmlce znovu zprovoznil tento server.

Na facebookové stránky Marobudu jsem dnes přidal upozornění o výročí této události a současně padla připomínka, že datování nájezdu na Lindisfarne je sporné. S tím nezbývá než souhlasit. Prameny, které si této katastrofy všímají, ji sice pokládají za největší soudobou ránu západní Evropy, ale datum zmiňují pouze ve dvou případech.

Jedním z nich je verze D a E Anglosaské kroniky. Český čtenář, který by datum hledal překladu Anglosaské kroniky ve výboru Jako když dvoranou proletí pták, by hledal marně, protože věta s datem je z překladu jaksi vypuštěna. V obou verzích nacházíme spojení „.vi. Idus Ianuarii“ – čili „šesté idy lednové“. Obě verze přitom vycházejí ze stejné nedochované předlohy (viz stemma). Šesté idy lednové přitom odpovídají 8. lednu.

Podruhé se datum vyskytuje v Lindisfarnských análech, ke kterým jsem (bohužel) nebyl schopen nalézt bližší informace. Podle editora Anglosaské kroniky M. Swantona však obsahují datum 8. června; doslova ve své edici píše „šesté idy lednové jsou zřejmě chybou namísto šestých id červnových (8. června), o kterých informují Lindisfarnské anály (str. 505)“ (viz. Swanton, The Anglo-Saxon Chronicle, str. 57). Swanton také zastává názor, že 8. červen lépe odpovídá také z toho důvodu, že panovalo příznivější počasí.

V tomto ohledu se Swantonem souhlasím, protože v ságách je přelom jara-léta obdobím, kdy se dříve zazimované lodě opravují a připravují na používání. Z pohledu staroseverské literatury je zimní plavba něco pozoruhodného a netypického. Zimní nájezd by sám o sobě nemohl být vyloučen, ale fakt, že minimálně jeden pramen zmiňuje červnové datum, je dostatečným argumentem. Proto je 8. červen 793 obecně přijímaným datem nájezdu na severoanglický klášter sv. Cuthberta v Lindisfarne.


Pevně věřím, že jste si čtení tohoto článku užili. Pokud máte poznámku nebo dotaz, neváhejte mi napsat nebo se ozvat níže v komentářích. Pokud se Vám líbí obsah těchto stránek a chtěli byste podpořit jejich další fungování, podpořte, prosím, náš projekt na Patreonu nebo Paypalu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *