Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Řemeslníci #7

PDF

Vítám vás u dalšího článku ze série Řemeslníci, tentokrát bych ráda představila Are Pedersena, veterána norské reenactmentové scény. Rekonstrukci doby vikinské se věnuje od roku 1994 jako člen skupiny Borre Vikinglag ve Vestfoldu v Norsku. Co se týče technik výroby, je neskutečně všestranný a nebojí se zkoušet nové věci. Areho práci lze definovat jako detailní čtení originálů a poctu tradičnímu ručnímu řemeslu.


Welcome to the seventh part of the Craftsmen series, this time I’d like to introduce Are Pedersen, Norwegian reenactment veteran who’s been involved in Viking age reenactment since 1993 as a member of the Borre Vikinglag in Vestfold, Norway. He is insanely versatile when it comes to crafting, as he has tried many techniques. Are’s work can be defined as a detailed reading of the originals and a tribute to traditional handicrafts.

Are o sobě říká: „Rád zkouším nové techniky, jsem fascinován uměním starých řemeslníků a baví mě zkoušet a zjišťovat, jak jsou věci vyrobené. Vyzkoušel jsem práci se dřevem a stříbrem, odlévání z kovu, práci s kůží, vyřezávání z kosti a parohu, kovářství, tausování kovu, šití… Mám široký záběr, ale v žádné z těchto technik nejsem mistr. Pokud bych měl vybrat nějakou techniku, která je pro mě charakteristická, řekl bych, že by to byla práce s velrybí kostí a tausování kovu.“ Veškerá velrybí kost, s níž Are pracuje, je získána legální cestou, avšak není dovoleno ji zasílat do ciziny.


Are says the following: “My approach to crafts is that I like to try out new techniques. I’m fascinated by the skills of the old craftspeople, and like the challenge of trying to find out how things were done. As such, I don’t really have a single craft, as I have dabbled in woodwork, silversmithing, metal casting, leatherworking, bone and antler carving, blacksmithing, inlay, sewing, etc… I consider myself a “Jack of all trades and master of none”. If I do have a signature craft, I guess it is working in whale bone and inlay.” All the whale bone that Are works with is obtained legally, but it is not allowed to be sent abroad.


Areho práce s velrybí kostí – hrací figurky, žehlící prkna, tkací meče a mečové komponenty.


Are’s work with whale bones – game pieces, ironing boards, weaving swords and sword components.

Are vyrobil repliku hry hnefatafl, která je nyní vystavená v muzeu v Birce. Jeho další repliky můžete vidět v muzeích Midgard Vikingsenter a Lofotr Viking Museum. Na Lofotech pracoval rok a půl jako koordinátor řemeslných prací a muzejní pedagog.


He has made a replica of a hnefatafl game that is now on display in the Birka museum, and some other things that are exhibited in Midgard Vikingsenter and Lofotr Viking Museum. He worked at Lofotr Viking Museum for a year and a half as a crafts coordinator and museum teacher.

Výroba voskového modelu pro odlitek oválné brože.


Production of a wax model for casting an oval brooch.

Příklady Areho práce se dřevem.


Examples of Are’s work with wood.

Příklady tausování neželezným kovem.


Examples of non-ferrous metal inlaying.

Are své práce prodává na trzích, ale zakázky (bohužel) přijímá jen vzácně, protože si rád vybírá projekty, které mu přijdou zajímavé. Přesto můžete zkusit Areho kontaktovat přes jeho Facebookový účet.


He sells his goods at markets, but regrettably, he rarely takes commissions as he likes to craft things he finds interesting. Still you can try to reach Are through his Facebook account.

Pevně věřím, že jste si čtení tohoto článku užili. Pokud máte poznámku nebo dotaz, neváhejte mi napsat nebo se ozvat níže v komentářích. Pokud se Vám líbí obsah těchto stránek a chtěli byste podpořit jejich další fungování, podpořte, prosím, náš projekt na Patreonu nebo Paypalu.


I hope you liked reading this article. If you have any question or remark, please contact me or leave a comment below. If you want to learn more and support my work, please, fund my project on Patreon or Pay

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *