Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Tác ze Špandavy

PDF

Můj kolega ze skupiny Marobud Tomáš Staněk mne požádal, zda bych mu neposkytl informace o takzvaném tácu ze Špandavy, který hodlá zreplikovat. Rozhodl jsem se, že o tomuto kusu věnuji kratší text, protože v našem prostředí nejde o příliš známý nález.

Tác byl nalezen při vykopávkách ve slovanské pevnosti ve Staré Špandavě (Alt-Spandau), která je dnes součástí Berlína. Datuje se do 10. století a je vyroben z bukového dřeva. Jeho rozměry čítají 47 × 34 cm. Zajímavá je dekorativní řezba na jeho okraji, která je považována za skandinávskou.

Pozice Staré Špandavy na mapě Evropy.

V současné době je tác uložen v Muzeu prehistorie a rané historie (Museum für Vor- und Frühgeschichte) v Berlíně, inv. č. MVF If 16215. Osobně jsem tento tác poprvé spatřil až na vikinské výstavě v Berlíně. Není pochyb o tom, že jde o jeden z nejlépe zachovaných kusů dobového nádobí, který vzhledem k reprezentativosti a nákladnosti našel uplatnění při hostinách, podobně jako talíř ze Štětína.


Pevně věřím, že jste si čtení tohoto článku užili. Pokud máte poznámku nebo dotaz, neváhejte mi napsat nebo se ozvat níže v komentářích. Pokud se Vám líbí obsah těchto stránek a chtěli byste podpořit jejich další fungování, podpořte, prosím, náš projekt na Patreonu nebo Paypalu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *