Tác ze Špandavy

Můj kolega ze skupiny Marobud Tomáš Staněk mne požádal, zda bych mu neposkytl informace o takzvaném tácu ze Špandavy, který hodlá zreplikovat. Rozhodl jsem se, že o tomto kusu sepíšu kratší článek, protože v našem prostředí nejde o příliš známý nález.

Tác byl nalezen při vykopávkách ve slovanské pevnosti ve Staré Špandavě (Alt-Spandau), která je dnes součástí Berlína. Datuje se do 10. století a je vyroben z březového dřeva. Jeho rozměry čítají 47 × 34 cm. Zajímavá je dekorativní řezba na jeho okraji, která je považována za skandinávskou.

V současné době je tác uložen v Muzeu prehistorie a rané historie (Museum für Vor- und Frühgeschichte) v Berlíně. Osobně jsem tento tác poprvé spatřil až na vikinské výstavě v Berlíně. Myslím si, že podobné mísy či tácy představují to nádobí, které se ve staré severštině nazývá skutill a které se užívalo při stolování a hostinách. Výzdoba, která mi díky hlavám připomíná výzdobu norských desek z velrybích kostí, svědčí o reprezentativnosti a nákladnosti předmětu.

 

11. května 2015

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

patreon - sponzoring

Rozvoj tohoto webu je mou prací na plný úvazek. Pokud se Vám tento projekt líbí a chtěli byste mne v jeho tvorbě podpořit, můžete se stát mým sponzorem prostřednictvím Patreonu.

The development of this site is my full-time job. If you like this project and would like to support me in its creation, you can become my Patreon sponsor.

KONTAKTUJTE MĚ! - CONTACT ME!

Máte-li jakýkoli dotaz, nabídku či připomínku, můžete mne jednoduše zkontaktovat skrze kontaktní formulář. Těším se na Vaše zprávy!

If you have any questions, offers or comments, you can simply contact me via the contact form. I look forward to your messages!