Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Úprava sekery typu M

PDF

Fanoušek projektu Martin Hrdlička, se kterým dlouhodobě konzultuji tvorbu kuronského raně středověkého kostýmu, se v průběhu srpna roku 2021 zmínil o své sekeře typu M (“danax”), která byla slabším článkem jeho kostýmu. Ve stavu, v jakém mi byla sekera prezentována, byla hlava s hmotností 952 gramů nasazena na 154 cm dlouhé topůrko o hmotnosti 1009 g, přičemž oba komponenty byly oproti originálům značně předimenzované. Jak jsem řekl Martinovi, hlavy seker typu M se pohybují na velikostní škále od 13 × 13 cm do 33 × 25 cm, což odpovídá hmotnostnímu rozmezí cca 100-1000 gramů, ale naprostá většina exemplářů má rozměry 16 × 16 cm – 22 × 22 cm a váží do 500 g. Vzhledem k velikosti Martinovy sekery (19 × 23 cm) by ideální hmotnost měla být alespoň o půl kilogramu nižší. Jelikož výrobci originálních seker byli velmi schopní v úspoře materiálu a rozkládání váhy, originály mají velmi tenké ostří (v nejužším místě vždy pod 3 mm), zatímco Martinova sekera měla v nejužším místě tloušťku 6 mm.

Namísto toho, aby si koupil nový kus, rozhodl se Martin, že zkusí sekeru upravit odebíráním materiálu na místech, které byly oproti originálům naddimenzované. Mým doporučením, které se Martin snažil nsledovat, byla celková váha do 1000 g. Pomocí úhlové brusky s lamelovým a brusným hrubovacím kotoučem byla hlava průběžně ztenčována z 952 až na 473 g (s mezistupni na 687 a 525 g). Martin dodává, že během odebírání materiálu je třeba sekeru důkladně chladit. Skutečnost, že toporo bylo těžší než hlava sekery, napovídala, že významných rozdílů bude dosaženo také u tohoto dřevěného komponentu – finální váha topora se ustálila na 524 g při délce 135 cm. Při sestavení obou upravených komponentů Martin dosáhl příjemné hmotnosti 994 g. Pokud by výsledná zbraň byla ostrá nebo měla užší otvor topůrka (v současném stavu 32 × 20 mm), bylo by možné dosáhnout ještě lehčího výrobku.

Sekera před úpravou.
Sekera po úpravě.

Samozřejmá otázka, která vyvstane při čtení těchto řádků, je zda sekera obstojí při nasazení v současné podobě zacházení s tupými zbraněmi. Původní sekery byly nepochybmě primárně určeny k sekání do odhalených, zbrojí nekrytých částí těla, zatímco moderní kusy jsou konstruovány k přesnému opaku – k zasažení zbrojí krytých ploch (helma, trup) a jsou vystaveny většímu tlaku. Osobně se domnívám, že drobné proporce a z nich vyplývající snížená váha na použitelnosti v současných střetech neubírají, a to ze dvou důvodů – zaprvé dnes používáme homogenní, daleko kvalitnější materiály, za druhé, trénovaný uživatel snadno odhadne, jaké nasazení je pro zbraň destruktivní – lehčí zbraň jednoduše umožňuje dynamičtější šermířskou práci, která navíc může zahrnovat jednoruční použití. Palčivější otázkou zůstává, zda konstrukce použité u robustních seker dlouhodobě vydrží i u lehkých seker – při vysoké váze není pravděpodobné, že se výrobek zbortí, a proto jsou možné jisté nedokonalosti v konstrukci, které u subtilních verzí nejsou přípustné. Při odebírání materiálu Martinovy sekery byla v oblasti krčku odhaleno nedokonale provařené obtočení, které se Martin pokusil co nejvíce vybrousit. Zda sekera obstojí, ukážou až následující měsíce.

Martin zdůrazňuje, že při pořizování sekery typu M je každopádně vždy lepší výroba takové sekery, která je lehké již v základním stavu, a to od výrobce, na kterého se můžete spolehnout, že zvládá dobře svoje řemeslo. Odebírání materiálu je snahou o záchranu předměu, pro který majitel nemá využití a který by jinak musel být nahrazen.

Martinovi Hrdličkovi děkuji za zajímavý pokus a zaslané fotografie, které nastínily vliv rozměrů na váhu výrobku. Ukazuje se, že mnoho současných bojovníků používá sekery typu M, které jsou dvakrát těžší než originální kusy. Případným zájemcům o lehké sekery mohu vzkázat ještě to, že výrobu lze do jisté míry chápat jako hru o každý ušetřený gram při zachování funkčnosti. A zatímco původní lidé věděli naprosto přesně, jak rozkládat váhu s ohledem na následné použití, my dnes můžeme jen zkoušet a testovat.


Pevně věřím, že jste si čtení tohoto článku užili. Pokud máte poznámku nebo dotaz, neváhejte mi napsat nebo se ozvat níže v komentářích. Pokud se Vám líbí obsah těchto stránek a chtěli byste podpořit jejich další fungování, podpořte, prosím, náš projekt na Patreonu nebo Paypalu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *