S radostí mohu čtenářům oznámit, že při detektorovém průzkumu v dánském Høje Hyld byla nalezena další figurka „valkýry“. O závěsném šperku ženské postavy informovalo 1. prosince 2014 Vikinské muzeum v Ladby (Vikingemuseet Ladby) skrze svou facebookovou stránku.
Šperk je vyroben z pozlacené slitiny mědi (bronzu) a je vysoký 3,5 cm. Stejně jako u postavy z Revninge, která byla nalezena dříve tohoto roku, lze předpokládat, že původně patřila ženě a že byla zavěšena na broži v oblasti hrudi. Na obdobných špercích jsou „valkýry“ obvykle znázorňovány s picími rohy (samostatně či spolu s jezdci na koních), ačkoli známe i několik velice podobných šperků, na kterých jsou „valkýry“ vyobrazeny se štítem, mečem nebo kopím. Jedná se zejména o „valkýru“ z Vrejlevu, „valkýru“ z Hårby, „valkýru“ z Gammel Hviding, „valkýru“ z Extonu či „valkýru“ z Cawthorpu. Naprosto totožná je pak stříbrná „valkýra“ z anglického Wickham Market, která je vysoká 4 cm a která mohla být vytvořena někdy v letech 850–900.
Mimo rozdílů v rozměrech a použitém materiálu ukazují oba šperky téže detaily: postava je oděna v dlouhých ženských (plisovaných?) šatech, přilbě s hřebenem, v pravici třímá meč a v levé ruce štít. Držení štítu v otočené poloze (madlem od těla) je přitom charakteristické pouze pro tyto dvě „valkýry“. Podobnost obou šperků jistě povede k debatám o stejném místě vzniku a bude potvrzen a dále rozvíjen předpoklad, že „valkýra“ z Wickham Market souvisí s dánskou aktivitou v Anglii kolem roku 880. Stejně jako u jiných typů předmětů, tak i každý amulet „valkýry“ rozšiřuje omezený soubor nálezů, ze kterého jsme následně schopni vyvozovat určité závěry, a to jak o funkci těchto předmětů, tak třeba o vyobrazeném oblečení či válečném vybavení.
Třebaže „valkýra“ z Høje Hyld není ojedinělým nálezem, jedná se o cenný šperk, který v budoucnosti může pomoci při bádání na poli staroseverských amuletů. Zároveň je dalším důkazem o koexistenci dánských archeologů a detektorářů, kteří ruku v ruce spolupracují na zachování dánského kulturního dědictví.