S tím, jak se má sbírka historických zbraní a zbrojí rozšířila o velice cenné kusy, začal jsem logicky uvažovat o výrobě či koupi jednoho či více stojanů. Na stojan jsem měl následující požadavky:
- musí být rozebíratelný, aby bylo možné jej transportovat na trhy, akce či např. při stěhování.
- musí mít historický či historizující vizuál.
- musí mít úložný prostor pro kompletní arzenál, tj. brň, přilbu, meče, sekery a kopí. Ideálně také štít.
- musí být řemeslně dobře zpracován a musí být z kvalitního materiálu. Celková částka vložená do mého vybavení přesahuje do statisíců korun, a proto je třeba vybavení skladovat a prezentovat důstojným způsobem, při kterém se neničí a všechno je pohodlně na jednom místě. Stojan by současně měl být dostatečně bytelný, aby unesl váhu vybavení v desítkách kilogramů. Zbraně v něm musí být uloženy bezpečně tak, aby nehrozilo jejich vypadnutí.
Jako profesionální reenactor a v minulosti také prodejce zbraní jsem za svou kariéru spatřil již mnoho stojanů, ale žádný neodpovídal mé představě. Zběžná i detailnější rešerše na internetu rovněž nepřinesla výsledky – žádný ze stojanů nekombinoval úložný prostor pro zbraně a zbroje současně.
Proto jsem byl nucen navrhnout si stojan sám. Základem se staly dvě identické bočnice, které slouží jako nohy. U těchto bočnic se na dvou výškových úrovních nacházejí dva obdélné otvory a na čelní straně je přičepovaný hák. Do spodních obdélných otvorů je zasunut dlouhý obdélný díl sloužící jako dno, který je zajištěn klínky. Do vrchních obdélných otvorů je zaveden identicky tvarovaný díl s otvory pro zbraně:
- Vzadu je umístěno šest kruhových otvorů pro kopí, sekery nebo luky. Zvolil jsem takový průměr, které hravě pojme většinu raně středověkých násad. Konce ratišť kopí se opírají o dno stojanu.
- V popředí jsou umístěny sloty pro meče. Ty jsou dvou šířek, přičemž větší sloty jsou určené pro meče s pochvami. Meče visí na záštitách. Pro rychlejší manipulaci se sloty nacházejí na okraji desky a směrem dovnitř desky se rozšiřují.
Na háky je položena tyč, která slouží k zavěšení brně. Šíře tyče a potažmo stojanu je definována délkou brně, aby byly rukávy dobře rozložené a nedocházelo k deformování zbroje vlastní vahou. Háky musí být umístěny dostatečně vysoko nad podlahou, aby se jí brň nedotýkala. Zbraňová deska současně musí být umístěna nad háky, čímž je vymezen dostatečný prostor pro jednoruční meče.
Ve středech vrcholů nohou se nachází oboustranně vybroušené zářezy, do kterých lze umístit vidlicovité držáky přileb. Tyto tyče jsou zakončeny kruhovou destičkou, čímž je zajištěna stabilita přilby. Bohužel jsem nebyl schopen vymyslet řešení, které by současně zahrnovalo držák štítů. Počet dílů stojanu a jejich rozměry můžete vidět na následujícím grafu, který jsem pro Vás připravil.
Schéma stojanu v rozloženém stavu. Nakreslil Michal Havelka, baba_jaga_atelier.
Fotografie stojanů. Autor fotografií: František Poch.
Výroby se zhostil kamarád František Poch (Výroba dobového nábytku), který přišel s některými funkčními detaily a kterému velmi děkuji. Stojany mi vyrobil dva, použil borového dřeva ošetřeného lněným olejem. Od doby, kdy František vyrobil moje stojany, prošel model několika modifikacemi – František dnes nabízí také model s mnohem více sloty a háky a dnem, které je opatřeno drobnými důlky, do kterého zapadnou tyčové zbraně. V současné době jeden kus stojanu prodává za 8000 Kč.
Přes jistou váhu výrobku jsem se stojany spokojen. Jedná se o velmi funkční a estetické řešení, které mi kromě lepší péče o vybavení umožňuje velmi rychlé vyzbrojení a odzbrojení. Například olejování zbrojí je velmi jednoduché. Dno stojanů lze také využít jako odkladové místo např. pro oleje nutné k čištění. Řadu kopí využívám k opírání dlouhého nože a na zaklínované výstupy na stranách nohou zavěšuji opasky a čutory. Štíty opírám buďto o čelní stranu (zavěšenou brň), nebo o bok nohy. Je-li stojan u stěny, je teoreticky možné štít opřít o stěnu a zasunutá kopí.
Stojan při použití na historické akci. Autor fotografie: Susan Sümer.
Stojan při použití na historické akci. Autor fotografie: Zuzana Janů.
Pevně věřím, že jste si čtení tohoto článku užili. Pokud máte poznámku nebo dotaz, neváhejte nám napsat nebo se ozvat níže v komentářích. Pokud se Vám líbí obsah těchto stránek a chtěli byste podpořit jejich další fungování, podpořte, prosím, náš projekt na Patreonu nebo Paypalu.