Zrcátka z Birky

Jejich sestra se jmenovala Guðrún. Byla to jedna z nejkrásnějších a nejchytřejších žen, jaké kdy žily na Islandě. Milovala tolik nádheru, že ve srovnáni s ní se zdálo jen dětskou cetkou vše, čím se pyšnily ostatní ženy. Nad jiné byla rozvážná a výřečná a štědrá.” (Sága o lidech z Lososího údolí, kap. 32)

Zrcátka z Birky. Převzato ze stránek katalogu švédského národního muzea.

Při svém bádání se opakovaně setkávám s nálezy skleněných střepů z Birky, které jsou kvůli olověnému potahu a konvexnímu tvaru obecně interpretovány jako zrcátka. Proto jsem se rozhodl, že pro slečny, které rekonstruují dobu vikinskou, přeložím článek, který se těmito zrcátky zabývá.

Překvapivě jsem zjistil, že jde o složitější problém, než by se mohlo na první pohled zdát. Nalezené fragmenty jsou totiž ve většině případů příliš malé na to, aby mohly sloužit jako zrcátka, a proto se spekuluje o tom, že jako kapesní zrcátka mohly sloužit pouze ty největší kusy. Zároveň se diskutuje o tom, že střepy mohly sehrát jistou magickou úlohu během pohřbů. Zajímavým zjištěním bylo to, že se malé fragmenty odrazového materiálu (zrcadlového skla a slídy) připevňovaly na oděvy a šperky. Tento specifický způsob výzdoby se nachází především v ženských hrobech, ale také v jednom mužském hrobě.

Birka dlouhou dobu představovala jediné naleziště, ve kterém bylo objeveno zrcadlové sklo. V 60. a 70. letech byly ve dvou skandinávských lokalitách (Lø Steinkjer a Stará Uppsala) objeveny další kusy. Otázka zrcátek je přesto nejasná, protože v soudobé Evropě byla prakticky neznámá (jsou mi známá pouze bronzová zrcátka turkických národů, viz např. zde). Nálezy z Birky s jistotou vypovídají pouze o odrátkovaných střepech, střepech připevněných na textil nebo na jehelníčky.

Přeložený článek si můžete přečíst nebo stáhnout zde:
Zrcátka / třpytky z Birky

Rekonstrukci vikinských a vrcholně středověkých zrcátek naleznete zde:
Making Medieval Mirrors
Taschenspiegel um 1150

20. března 2015

2 komentáře: “Zrcátka z Birky”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

patreon - sponzoring

Rozvoj tohoto webu je mou prací na plný úvazek. Pokud se Vám tento projekt líbí a chtěli byste mne v jeho tvorbě podpořit, můžete se stát mým sponzorem prostřednictvím Patreonu.

The development of this site is my full-time job. If you like this project and would like to support me in its creation, you can become my Patreon sponsor.

KONTAKTUJTE MĚ! - CONTACT ME!

Máte-li jakýkoli dotaz, nabídku či připomínku, můžete mne jednoduše zkontaktovat skrze kontaktní formulář. Těším se na Vaše zprávy!

If you have any questions, offers or comments, you can simply contact me via the contact form. I look forward to your messages!