Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Talíř ze Štětína

PDF

Vážení návštěvníci, vítejte u dalšího článku!

Tentokrát bych Vaši pozornost rád nasměroval k nálezu, který je – nakolik je mi známo – unikátní a nemá žádné bližší paralely. Předmětem, který bych v tomto článku rád přiblížil, je talíř ze Štětína.

Talíř ze Štětína. Stanisławski 2013a: Ryc. 12a.

Fragment okraje dřevěného talíře byl nalezen v průběhu vykopávek prováděných na lokalitě „Zelný trh“ (Rynek Warzywny) ve Štětíně někdy v průběhu 2. poloviny 20. století (Kowalska 2011: 100-104, Fig. 13). Okraj talíře byl po celém obvodu zdoben pletencovým ornamentem ve skandinávském stylu Borre, který sestával z částečně se překrývajících se trojúhelných motivů, které byly na vrchní straně doplněny o překrývající se smyčky a na spodní straně pak lemovány linkou. Rekonstrukce talíře nasvědčuje, že původní průměr byl kolem 40 cm, s průměrem dna kolem 16 cm. Talíř byl mělký; na výšku měl kolem 5 cm. Kresebnou rekonstrukci provedla H. Bona. Není pochyb o tom, že talíř byl nejprve vysoustružen a následně vyzdoben.

Datace tohoto předmětu směřuje ke konci 11. století. Ve stejné lokalitě, která tvořila výrobní komplex – podhradí – pod štětínskou pevností, byla nalezena řada dalších předmětů dekorovaných stejným výzdobným stylem, který v polském prostoru od břehu Baltského moře po Slezsko přetrval do 12. století. Jmenovat můžeme nejvýznamnější soubory nálezů – kromě poměrně dobře známých kovových, kostěných a dřevěných kusů z Wolinu (např. Wojtkowiak 2012Stanisławski 2013b) existují velké soubory dekorovaného materiálu z Vratislavi – Tumského ostrova (Wrocław – Ostrów Tumski; Jaworski et al. 2013), Żółte (např. Chudziak 2013) a Kamieńu Pomorského (Kowalska 2013: Fig. 4-5), zatímco ojedinělé nálezy jsou roztroušeny po řadě dalších lokalit. V archeologickém okruhu již řadu desetiletí probíhá čilá debata o původu těchto předmětů, která osciluje mezi dvěma polohami a dotýká se samé podstaty polské státnosti – jsou předměty vyrobeny usedlými Skandinávci, kteří měli podíl na formování kultury až do 12. století, nebo byly domácími imitacemi kopírujícími skandinávskou módu (Kowalska 2013)?

Rekonstrukce talíře vyrobená dílnou Kram Liwocz.

Rekonstrukce talíře vyrobená dílnou Dřevo krásné, dřevo mé.


Pevně věřím, že jste si čtení tohoto článku užili. Pokud máte poznámku nebo dotaz, neváhejte mi napsat nebo se ozvat níže v komentářích. Pokud se Vám líbí obsah těchto stránek a chtěli byste podpořit jejich další fungování, podpořte, prosím, náš projekt na Patreonu nebo Paypalu.


Bibliografie

Chudziak, Wojciech (2013). Remarks on particular material traces of Scandinavian culture in Pomerania. In: Scandinavian culture in medieval Poland, Wrocław, 151–178.

Jaworski, Krzysztof et al. (2013). Artefacts of Scandinavian origin from the Cathedral Island (Ostrow Tumski) in Wroclaw. In: Scandinavian culture in medieval Poland, Wrocław, 279–314.

Kowalska, Anna B. (2011). Scandinavian Elements in the Culture of the Early Medieval Szczecin (8th–12th Century). In: Beiträge zur Ur- und Frühgeschichte Mitteleuropas (BUFM) 60, 97–110.

Kowalska, Anna B. (2013). Original or imitation? Comments on the presence of the Scandinavians at the estuary of the Oder River in the Early Middle Ages. In: Scandinavian culture in medieval Poland, Wrocław, 247–265.

Stanisławski, Błażej (2013a). Jómswikingowie z Wolina-Jómsborga: studium archeologiczne przenikania kultury skandynawskiej na ziemie polskie, Wrocław.

Stanisławski, Błażej (2013b). Norse culture in Wolin-Jómsborg. In: Scandinavian culture in medieval Poland, Wrocław, 193–246.

Wojtkowiak, Joanna (2012). Skandynawskie wpływy kulturowe w Wolinie (IX–XI wiek), Wrocław.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *