Deset věcí, kterých jste si možná nevšimli na výšivce z Bayeux

Výšivka z Bayeux (nesprávně tapisérie z Bayeux) je jedním z nejzajímavějších skvostů středověkého umění. Byla vytvořena na konci 11. století a vyobrazuje události vedoucí k normanskému záboru roku 1066. Některé její výjevy se staly proslulými. Tvůrci však do výšivky zakomponovali nepatrné detaily, které běžný divák nemusí postřehnout. Zde předkládáme deset obrázků, které je třeba sledovat pozorněji:

1. Vysmívání se Guyovi

Guy, vévoda z Ponthieu, byl jedním z protivníků Viléma Dobyvatele. Proto je na výšivce často vyobrazován v nepříznivém světle, jako například, když jede na černém vychrtlém koni, který má oslí uši!

bayeux1

2. Nejhorší práce na výšivce

Dva nešťastní služebníci, kteří byli zapřaženi jako koně nebo voli, aby táhli povoz s vínem, kopími a přilbami.

bayeux2

3. Vlající vlasy

Vilémovi muži cválají tak rychle, že za nimi vlasy vlají ve vzduchu.

bayeux3

4. Trpaslík Turold

Malý muž, který na této scéně drží koně, není dítě nebo výplod tvůrce, který zvolil chybnou proporci – je pravděpodobné, že tento muž je trpaslík, jak badatelé usuzují z jeho hlavy, která je v poměru k tělu větší, což je typický rys nanismu. Jeho charakteristické oblečení rovněž naznačuje, že mohl být žonglérem nebo šaškem.

bayeux4

5. Hlasitý roh

Když jeden z mužů zatroubí na roh, aby svolal Viléma a normanské předáky k hostině před bitvou, služebník, který stojí vedle něj, není zrovna dvakrát šťastný.

bayeux5

6. Boj s medvědem

Na spodním okraji si můžeme všimnout bojové scény, na které muž útočí na medvěda připoutaného ke stromu.

bayeux6

7. Hlavně se nenamočit

Když se Harold a jeho muži naloďují, aby přeplavili Kanál, pečlivě si odepínají nohavice a zastrkávají tuniky za opasky, aby se mohli brodit vodou.

bayeux7

8. Usmívající se koně

Někteří koně, které s sebou Normané vzali do Anglie, si plavbu očividně užívají.

bayeux8

9. Při cestování vždy na něco zapomenete …

Služebníci při přípravách hostiny pro Viléma v předvečer bitvy používají štíty jako podtácy.

bayeux9

10. Věrný pes

Pod scénou, na níž je Edvard Vyznavač odnášen k hrobu, si můžeme povšimnout vyjícího psa. Dost možná oplakává svého pána?

bayeux10


Článek byl překladem článku „Ten Things You May Not Have Noticed in the Bayeux Tapestry“, který byl zveřejněn na stránce:
http://www.medievalists.net/2014/08/12/ten-things-may-noticed-bayeux-tapestry/

23. srpna 2015

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

patreon - sponzoring

Rozvoj tohoto webu je mou prací na plný úvazek. Pokud se Vám tento projekt líbí a chtěli byste mne v jeho tvorbě podpořit, můžete se stát mým sponzorem prostřednictvím Patreonu.

The development of this site is my full-time job. If you like this project and would like to support me in its creation, you can become my Patreon sponsor.

KONTAKTUJTE MĚ! - CONTACT ME!

Máte-li jakýkoli dotaz, nabídku či připomínku, můžete mne jednoduše zkontaktovat skrze kontaktní formulář. Těším se na Vaše zprávy!

If you have any questions, offers or comments, you can simply contact me via the contact form. I look forward to your messages!