Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Zánik Birky

PDF

Birka byla v období let c. 750–970 největším skandinávským obchodním centrem, které spojovalo obchodní trasy ze západní Evropy, východní Evropy a arabského i byzantského světa. Kolem roku 970 se však bohaté město Birka začíná vylidňovat, až je nakonec nadobro opuštěna.

Teorií o zániku Birky je několik, přičemž každý autor prosazuje svou tezi. Mezi nejpravděpodobnější přitom patří:

  1. Klimatické podmínky. Sestup hladiny jako důsledek postglaciálních pohybů. Tyto změny mohly z Mälarenu jakožto mořské zátoky učinit jezero a odříznout ho tak od přístupu do Baltu.
  2. Nedostatek stříbra a odsun obyvatelstva do nově založeným měst. Kolem r. 970 došlo arabské stříbro, a to ze dvou důvodů: arabské stříbrné doly byly vyčerpány a byly přerušeny obchodní trasy mezi horní Volhou a Pobaltím v důsledku vzestupu Kyjevské Rusi.
  3. Vyplenění. Kolem roku 985 proplul švédský pretendent Styrbjǫrn jezerem Mälaren se záměrem zmocnit se Staré Uppsaly. Následně se odehrála bitva na Fýriských polích, kde bylo dánské vojsko v čele se Styrbjǫrnem poraženo. Je možné, že Birka byla při tomto nájezdu vypleněna.
  4. Záměrné odvelení posádky a opuštění kvůli nedostatečné obraně. Moc říše Sveů (centrální Švédsko kolem Mälaren) měla být rozdělena do dvou větví královské rodiny – přístav měl být spravován jednou, zatímco druhá sídlila ve Staré Uppsale. V druhé polovině 10. století si rozdělili vládu bratři Eirík a Óláf; poté, co Óláf náhle zemřel, se měl Eirík zmocnit Birky, odvelet její posádku pryč a obyvatelé sami opustili nehlídané město.

Nelze přesvědčivě říci, která z teorií je správná, protože zastávám názor, že Birka nezanikla ze dne na den, jak se snaží někteří autoři poukázat, nýbrž se jednalo o dlouhodobý komplikovaný proces, který trval možná i několik desetiletí (cca 96085) a který měl více důvodů. Dle mého názoru se jako nejzávažnější důvod zániku Birky jeví nedostatek stříbra. Švédský král (Eirík) pravděpodobně nezískával uspokojivý poplatek z daní, a z toho důvodu stáhl vojenskou posádku a obyvatelé se přestěhovali do nově vzniklého města Sigtuny (možná reakce na Styrbjǫrnův útok na nehlídané město).

Birka, představitel starého typu severských měst-emporií, byla odsouzena ke svému zániku také proto, že nevyhovovala potřebám nové doby. Z Birky se stala jen vzpomínka a hromada sutin na jezeře Björkö, díky kterým se mälarská oblast stala kulturní a obchodní výspou Skandinávie. Po zániku Birky se obchodního monopolu ujal Gotland, který díky své pozici v Baltském moři lépe splňoval funkci obchodní velmoci.


Pevně věřím, že jste si čtení tohoto článku užili. Pokud máte poznámku nebo dotaz, neváhejte mi napsat nebo se ozvat níže v komentářích. Pokud se Vám líbí obsah těchto stránek a chtěli byste podpořit jejich další fungování, podpořte, prosím, náš projekt na Patreonu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *